Hitta diskussioner med liknande innehåll

Trapani, Sicilien

#1 2010-06-15, 21:50
DonFabrizio
Funderar på att åka med en vän till Trapani, ett par dar i slutet av juli eller början av augusti, eftersom Ryanair flyger direkt dit nuförtin. Biljettpriserna var inte så farliga, men hur billigt tror ni att man kan leva? Om man är där fyra dar, kan man komma undan med 200 spänn per dag för rummet?
#2 2011-04-03, 08:03
AxelFoley
Snor den här tråden för att ställa några frågor om just Trapani. Hoppas det är ok för maffiabossen Fabrizio ovan som aldrig fick några svar på sina frågor

Jag har smått börjat planera en resa till Italien med min flickvän, det blir antingen Rom eller Sicilien. Rom behöver jag inte så mycket hjälp med men Sicilien har jag några frågor om, allra mest då angående hamnstaden Trapani. Ryan Air flyger visst dit och deras priser är ju svåra att slå.

Vi hade tänkt vara borta mellan 7-9 dagar. Finns det mycket för en turist att göra och se i Trapani? Bör vi stanna där under hela semestern eller är det så litet att det kan bli lite tråkigt/att man sett allt efter några dagar? Finns det isf några andra intressanta städer nära Trapani som är värda att besöka? När under året bör man åka dit?

Vi är inte ute efter att supa och shoppa. Vi vill helst till Italien för att njuta av det varma vädret, äta god mat, dricka gott vin och insupa kultur under vår vistelse där. Rom erbjuder kanske mest när det gäller turistattraktioner, men jag har blivit smått förälskad i Sicilien efter att ha sett det på film och en massa foton. Det ser så mysigt ut och känns som ett perfekt resemål för ett par. Jag gissar på att Sicilien även "bevarats" mer än andra populära resemål i Italien och därför känns mer italienskt på något vis.

Skulle vara väldigt tacksam för eventuella svar.
#3 2011-04-03, 13:33
alex1987
Palermo kan ju vara värt ett besök
#4 2011-04-05, 17:38
Helsingborgaren17
Trapani tröttnade jag på ganska snabbt.
Men i närheten finns det en hel del att se. Ni kan till exempel ta linbanan upp till Monte Erice, en gammal by på toppen av berget bredvid Trapani. Palermo kan vara värt ett besök, men jag måste säga att det var den stökigaste staden i Europa jag varit i! (Kan tillägga att jag har varit i de flesta av Europas storstäder). Finns till exempel ingen direkt gågata i staden.
Ett annat tips är att åka till San Vito Lo Capo, en liten by norr om Trapani. Där får ni dock räkna med en turistinvasion. Där är alltid massor av turister.
Man kan även åka ut till någon av öarna utanför, exempelvis isola Favigniana. Det går färjor från hamnen i Trapani.
Gillar ni filmen Gudfadern, är det inte heller särskilt långt till byn Corleone (tar ca 2 timmar att köra).

Alla dessa platser ligger dock i närheten av varandra, så att stanna i Trapani och ta allt som dagsutflykter är inga problem.
#5 2011-05-01, 22:31
Myggenaes
HEJ!!!!

Möjligheter till strand och bad, hur ligger det till med det??

MVH