Hitta diskussioner med liknande innehåll

Prisbild Kina/Japan?

#1 2010-07-12, 00:32
jormakontio
Hej alla!

Nu är det så att jag har börjat spara till vad som kommer bli en långresa nästa vinter. Ska bli väldigt spännande! Tänkte resa runt lite, nu funderar jag på Kina/Japan. Kanske eventuellt Vietnam också. Hörde att man kunde resa med flyg billigt från Hanoi till Bejing, någon som vet? Eller var det från Bangkok?

Har iaf börjat planera lite smått och nu undrar jag lite hur prisbilden ser ut i respektive land... Jag har hört att Kina är bra mycket billigare än Sverige, medan Japan är i princip lika dyrt.

Vore schysst om någon kunde ge mig uppriktiga och updaterade priser från Kina/Japan när det kommer till:

1. Mat. Vill helst äta enkel asiatisk mat, kanske på något foodstall på gatan etc. Är det dyrt att göra egen frukost med mat från livsmedelsbutik?

2. Hotellrum. Hur mycket får man betala för ett spartanskt respektive lyxigt boende?

3. Sprit. Har hört att det är jävligt dyrt på krogen, speciellt i Japan? Vad får man betala för en inhemsk öl respektive ett helrör whiskey? Hur mycket kostar det i livsmedelsbutiker? Hur mycket kostar det att dricka hur mycket man vill på en klubb?

4. Transport? Dvs. taxi, tåg och typ inrikes flyg?

Värt att notera är att jag kommer resa runt lite varstans så en generell prisbild uppskattas
#2 2010-07-12, 15:40
Randomizer
Reser för tillfället runt i Kina..

1. Mat: En fullt ordentlig tallrik nudelsoppa går på ungefär 6-10 yuan, vilket du kan äta dig mätt på tre gånger om dagen om så nu önskas. Brukar i genomsnitt spendera 50-150 yuan för en ordentlig middag på diverse restauranger inkl. dryck. Köper mat & dryck inkl. dricksvatten för ca 80-100 yuan/dag, men går att komma undan mycket billigare om man snålar/kan kinesiska. En måltid från ett "food-stall" på gatan brukar gå på ungefär 5-15 yuan. Dyrt att göra egen frukost? Om du syftar på smörgåsar med pålägg, flingor m. mjölk/yoghurt och dylikt så ja. Kineser äter inte direkt detta till frukost utan käkar en typ av ångkokt bröd med fyllning, http://en.wikipedia.org/wiki/Baozi eller dumplings vilket går på 4-10 yuan. Har sett att många äter tidig lunch istället för frukost.

2. Hotellrum. Aldrig bott på ett hotell i Kina men på ett youth-hostel går ett dorm-room (4-8 bed) på 30-50 yuan/natt, privates med en dubbelsäng och egen toalett brukar gå på 200ish. Kan tänka mig att ett schysst hotell kan ligga kring 3-500? Tycker dock du ska pröva på youth-hostels, du träffar mycket trevligt folk och det flesta hostels ha en riktigt skön stämning.

3. Sprit. Inte varit ute på så många barer/klubbar men en öl ute går på 15-50 yuan (ofta Budweiser av någon anledning, annars inhemsk öl). Aldrig beställt en flaska whisky likt många kineser gör i sällskap, har för mig jag sett priser på ca 1000-1500 för en flaska. En inhemsk öl i livsmedelaffär 2-3 yuan, från en gatubutik 3-4 yuan, från ett hostel 6-10 yuan. En liten sidenote är att jag sett Mariestads Export i flertalet livsmedelsbutiker i både Beijing och Shanghai, kostade då 11 yuan om jag minns rätt. Öl och sprit utanför klubbar/barer är generellt sett billigt.

4. Transport? Taxi: 6-10 yuan i baskostnad inkl 2-3 km gratis, sedan 1.5-2.5 yuan/km. Tåg är hyfsat billigt och funkar perfekt att resa med "hard-sleeper" (du har en säng att sova i) för de lite längre 12-24-timmars resorna. Har inte stor erfarenhet av inrikesflyg, endast tagit ett, men mitt 2-timmars flyg sparade mig en tågresa på ca 20 timmar (ungefärlig kostnad: 250 vs 800ish, tåg/flyg). Även långdistansbussar är populära att resa med, finns sov-bussar, men personligen tycker jag inte att man får någon speciellt bra sömn i dessa..
#3 2010-07-12, 22:58
jormakontio
Tackar Randomizer för inlägget! Cred till dig grabben ! Hoppas du har det kul därnere.

Om nån har liknande rapport från Japan så delge gärna...

Mvh Jorma.
#4 2010-07-13, 16:34
metalucifer
Om du tänkt färdas mellan Vietnam och Kina bör du kolla upp Vietnam Airlines, flög mellan Shanghai och Hanoi i våras och de var kanon. Annars kan det vara värt att kika på Spring Airlines för inrikes lågprisflyg i Kina.

http://www.vietnamairlines.com
http://en.china-sss.com/