Hitta diskussioner med liknande innehåll

Matbudget för studerande i USA?

#1 2010-08-17, 18:30
Packie
Hej, jag undrar hur en matbudget kan se ut för en inte allt för kräsen student i USA?

Jag bor sedan ett år tillbaka i Spanien, jag äter för 10euro/100kr per dag, och då definierar jag min lunch och middag som riktigt bra, jag kan i princip köpa det jag önskar och tillaga, inom rimliga gränser givetvis.

Hur ser priserna ut på de vanliga supermarkets i USA?

Vilka är de bästa kedjorna, men inte nödvändigtvis de billigaste?

Klarar jag mig på 100kr/$13 om dagen för att laga mat hemma?

tack på förhand!
#2 2010-08-17, 18:35
reyear
Noodles duger alldeles utmärkt
#3 2010-08-17, 18:38
Packie
100kr om dagen för nudlar?

Det känns inte alls rätt, någon annan?
#4 2010-08-17, 18:43
zuluyankee
$10-20 överlever du på. Du lär inte leva som en prins men du lär inte gå runt vrål hungrig.

Men allt beror ju på vad det är du vill äta, mycket kött och färdig-lagat lär ju innebära ökade kostnader.
#5 2010-08-17, 19:06
BadCop
Det finns olika kedjor beroende pa var i USA du bor. Men frukt och gront brukar vara billigt pa en lokal "farmer's market". Wal-Mart brukar anses som billigast men det galler att kolla priser pa olika butiker eftersom det inte alltid stammer pa alla varor. Sedan finns det rabatt-kuponer i tidningarna pa sondagar som alltid bidrar med en liten slant i lagre priser.

$13/dag ar absolut tillrackligt. Jag har en matbudget pa ungefar $75/vecka for tva personer och har inga som helst problem med att fa det att ga ihop, ligger ofta pa plus faktiskt. Det vi sparar pa maten betalar vi extra pa huset varje manad och vi skulle absolut kunna klara oss pa mindre om vi behovde det.
#6 2010-08-17, 19:09
Packie
Någon som bor i USA och lagar mat dagligen?

Vad kostar exempelvis; kycklingfile, pasta, grönsaker, konservmat, potatis, bacon, m.m. i USA?

Skulle gärna vilja ha konkreta svar, billigare eller dyrare än Sverige säger mig ingenting, då jag inte har en aning om vad saker kostar i Sverige.
#7 2010-08-17, 19:11
Packie
Ursprungligen postat av BadCop
Jag har en matbudget pa ungefar $75/vecka for tva personer och har inga som helst problem med att fa det att ga ihop, ligger ofta pa plus faktiskt.


OJ, det låter riktigt bra! tusen tack för ditt inlägg!
#8 2010-08-17, 19:27
BadCop
Jag skall faktiskt till butiken har om nagra timmar och handla mat. Skriver ner lite priser at dig da. Skicka garna ett pm om vilka olika varor du vill veta priserna pa.
#9 2010-08-18, 02:57
Hanek082
vad jag minns rakt av så kostar ett paket bacon mellan 3-5 dollar beroende på butik och kvalitet.. ca 400 g i paketen.

Jag och frugan har en matbudget på ca 110-120 dollar per vecka och då äter hon mycke ekologiskt och fruk vilket tillhör de dyrare sakerna..
#10 2010-08-28, 03:59
joanna
Ursprungligen postat av Packie
Någon som bor i USA och lagar mat dagligen?

Vad kostar exempelvis; kycklingfile, pasta, grönsaker, konservmat, potatis, bacon, m.m. i USA?

Skulle gärna vilja ha konkreta svar, billigare eller dyrare än Sverige säger mig ingenting, då jag inte har en aning om vad saker kostar i Sverige.


I new york kostar kycklingfile $1.99 per pound for tillfalllet pa gourme garage. I vanliga fall kostar det runt $3 om du inte koper organiskt for da ar det dyrt.
Kottfars (ground) kostar $2.99 pa gourme garage (extra pris) annars kostar det mer, exempelvis pa fairway kostar det ord pris 4.50 per pound.
Agg kostar $2.50 pa fairway och $2.70 pa whole foods om du koper de billigaste som inte kommer fran hons som har fatt antibiotica.
Pasta brukar jag kopa for $1 for 500 gram. Annars ar val ord 1.50
Jordnotssmor ar billigt, 2.50 per pound pa whole foods, och havregryn i bulk kostar $0.89 per pound.
Ris kostar $1.30 per pound om du koper i bulk pa whole foods.
Mjolk kostar 1.19 per liter pa whole foods.
Ost koper man pa zabars for runt 4 dollar per pound.
Gronsaker koper du i taltet pa gata 52 mellan 8av och 9av. Morotter kostar dar $0.50 per pound.
Bananer koper du i gronsaksvagnarna som star i varje kvarter, du far 5 bananer for en dollar uptown.
Vad potatis och bacon kostar vet jag inte.