Hitta diskussioner med liknande innehåll

Bo i Thailand i 4 månader, hobbys och tips

#1 2011-04-25, 21:36
Brojanica
Jag och flickvännen tänkte att vi med ett annat par skulle hyra en kåk i thailand vid hua hin. Håller på att spåna lite om hur mycket pengar vi behöver lägga undan. Anledning till att vi åker är för att slippa den svenska vintern, så vi ska inte åka förns nästa år.

Det vi tänkt att göra är att ta dykcert, golfa, matlagningskurs, thaiboxning och eventuellt simma om det finns någon simklubb i thailand. Sen har vi tänkt att antingen hyra en bil eller två fyrhjulingar under vistelsen.

Det jag undrar lite över är hur mycket pengar tror ni man behöver lägga undan per person? Hyran kommer gå på 8000kr över 4 månader. Flygbiljetterna ska inte räknas in. Vad tror ni ovanstående grejer kommer kosta? Hur är det med att hyra bil i thailand, med försäkringar och körkort? Slutligen undrar jag om ni kan komma på lite fler fritidsaktiviteter att hitta på.

Lite flummig tråd men vill ha lite info och spåna lite, vi är lite som barn på julafton
#2 2011-04-26, 03:25
flback
Budget är det som oftast skapar bråk på den här delen av flashback. Folk är så olika och har olika vanor så när någon säger X tycker Y folket att han/hon är galen.

Det är även svårt att göra en budget åt andra, vi turistar och lever extremt olika.

Det finns vissa som lobbar för så extrema budgetar som möjligt, för lever man fattigt då är man i riktiga Thailand eller något liknande. Det finns även de som lobbar åt andra hållet, "man ska bränna så mycket stålar som möjligt".

Jag anser att mina råd är mer mittemellan, de som lobbar för så låga budgetar som möjligt anser dock att det är ren och skär lyx och högbudgetmänniskorna anser att det är för lågt.

Jag skulle anta att ni kommer hamna på en daglig matbudget på 200-400 THB, jag antar att ni käkar ute 5-6 dagar i veckan. Jag antar att ni bunkrar upp vatten och annat tilltugg på närmsta varuhus, jag antar att ni inte krökar järnet varenda kväll. Jag antar även att ni ibland käkar västerländskt och ibland käkar thai, ibland käkar ni billigt och ibland käkar ni dyrt.

Detta blir en mat/vatten/frukt budget på 200-400 THB per dag för två personer, blir det 400 då hamnar ni på 12 000 THB i månaden.

Är det så att ni älskar att laga mat hemma då sjunker självklart kostnaderna, är det så att ni inte tål thaimat då ökar nog budgeten.

Sen har vi en massa småsaker, som tvätt och liknande. Tvättar man själv blir det billigare, låter man andra sköta tvätten då skulle jag räkna med 1000-2000 THB i månaden. Men samtidigt beror det på hur renliga ni är, samt kostnaderna på orten.

När det kommer till nöjen har du redan spikat fast ett antal, golf osv, jag har ingen som helst koll på kostnaderna runt det du planerat, det går säkert att googla upp.

Bil har jag ingen aning om. Folk kör som galningar och händer det något är det ditt fel, det är typ de jag vet.

Under en fyrmånaders period måste ni ut ur landet en gång, tar ni buss->tåg till Laos kommer resan gå på runt 5 000-10 000 THB för er båda, detta inkluderar mat, resa och ett gäng öl i Laos.

Du ville ha förslag på saker man kan göra. Mitt är att ni ska hålla utkik efter reseerbjudanden som ibland dyker upp, man kan få grymt billiga weekends om man har tur, då snackar vi Hong-Kong, Macau, Singapore osv. Kan ju vara kul att spana in ett annat land.

Ni bör även kolla upp försäkring.
Ni bör åka dit med visum och sätta er in i hur visum fungerar.
#3 2011-04-26, 11:16
Domyoji
Ursprungligen postat av flback
Budget är det som oftast skapar bråk på den här delen av flashback. Folk är så olika och har olika vanor så när någon säger X tycker Y folket att han/hon är galen.


Ändå så kommer de tillbaka.

Ni ser ju ut att vara några av de som vill göra massa "dyra" saker, och där kan det ju dra iväg ganska mycket, men ni lär ju ha kul så det ska väl inte vara några problem.

Du känns ju lite som en man med pengar i fickan dock.

Istället för Hua Hin kanske ni vill välja... oh vad heter staden, Phettburi, där har vi också hus. Mysigt och lite mindre. Billigare. Nära också.

Ett rum på deras vanliga hotell kostar 1000B natten, men de har på andra sidan vägen ett litet inhängat ställe som är jättemysigt. Där kostar det bara 600B alt. 800B och då är det som hus med egen parkeringsplats och hela rubbet. Och då är ni 2 per rum vilket betyder att ni slutar någonstans på drygt 15.000B vilket är vad du önskade som hyra, och då bor ni lyxigt också.

Hyr ni längre period får ni säkerligen rabatt också. (#ingen hemsida så min information suger ändå

Kan ju kolla upp det, är ju ett tag kvar såatteh...
#4 2011-04-26, 19:18
Brojanica
Tack för välformulerade och fylliga svar!

Hyran för 8000kr/månaden ingår tvätt och rengöring av pool, el, bredband, etc.

Ja vi har inte tänkt att leva fattigt och inte heller sätta sprätt på pengarna bara för att. Vill vi käka ute så gör vi det., vill vi ta en jetski en dag så gör man det. Att lägga undan pengar för en sån här resa är för oss inget större problem, det handlar mest om prioriteringar fram tills resan.

Har ni tips på något "träningsläger" i Thailand? Jag o killen i det andra paret gillar o träna och gärna så extremt som möjligt. Hörde genom vänner att det ska finnas något typ av trainingcamp där man tränar 4-5h om dagen i 2-3v. Där de pressar en till max. Någon som hört något liknande?

Läste förövrigt lite om att hyra bil i thailand och man bör passa sig, dels lägger uthyrarna gärna på lite extra för "skador" som redan funnits och sen vet man aldrig hur polisen är. Men annars låg det på 700bath per dag, helt överkomligt på 4personer. Ska kolla runt lite mer, för tror att vi får användning av en. Lätt mc är egentligen inte ett alternativ, tjejerna är rädda och jag är inte allt för säker på mc:s när man har en tjej bakom.

Men då är vi uppe i 8000kr(hyra för 4 månader), 4000kr(mat för 4 månader) per person. Aktiviterna är svåra men när vi spånade tidigare sa vi 45 000kr för allt i 4 månader per person. Känns lite i överkant nu när man ser dessa siffror. Sen vet man aldrig om jag går loss i apoteken nere i Thailand

Alla kommer försäkra sig till öronen
#5 2011-04-26, 22:20
Ska ni hyra bil behöver ni ett Internationellt Körkort om ni ska göra det by the book.
Ligger huset hyfsat centralt så behövs knappt MC. Hua Hin är ju inte så stort. Köp var sin cykel där nere istället.

Vad gäller försäkring tycker jag Gouda är ett bra alternativ. Oftast billigare än att teckna genom samma försäkringsbolag som man har hemförsäkring.

Är ni sugna på att träna Muay Thai så finns det iaf två gym centralt i Hua Hin. Thai Boxing Garden och Grand Sport. Ägaren till Thai Boxing Garden har även ett till gym utanför stan. Där kan ni träna morgon och eftermiddag eller när ni känner för det.

I överkant tycker jag inte att er budget är. Den känns rätt balanserad.

Glöm inte heller att vaccinera er innan ni åker ner om ni inte redan har skydd. Det går på en tusenlapp iaf.

Trevlig resa. Hua Hin är riktigt skönt imo.
#6 2011-04-27, 00:46
flback
Ursprungligen postat av RonaldReagan

I överkant tycker jag inte att er budget är. Den känns rätt balanserad.



Trevlig resa. Hua Hin är riktigt skönt imo.


Håller med om budgeten... men RR... trodde aldrig att du gillade Hua Hin.
#7 2011-04-27, 13:14
nolifer
Låter som ni har rätt bra koll...ni behöver ju inte så mycket råd verkar det som...
Sen så kan man ju ta körkort i Thailand, tar en halvdag att fixa och kostar under 500b.
Det är inga problem utan körkort men händer det något kan det vara guld värt....
#8 2011-04-28, 03:45
Ursprungligen postat av nolifer
Låter som ni har rätt bra koll...ni behöver ju inte så mycket råd verkar det som...
Sen så kan man ju ta körkort i Thailand, tar en halvdag att fixa och kostar under 500b.
Det är inga problem utan körkort men händer det något kan det vara guld värt....


Men då måste man väl ha ettårsvisum?
#9 2011-04-28, 16:34
Ursprungligen postat av Beyas
Men då måste man väl ha ettårsvisum?


Vanligt turistvisum skall iaf inte vara tillräckligt för att vara kvalificerad.
#10 2011-04-29, 10:13
nolifer
Ursprungligen postat av RonaldReagan
Vanligt turistvisum skall iaf inte vara tillräckligt för att vara kvalificerad.


Som vanligt i thailand så fungerar det olika beroende på var man är.....men nu senast i vinter så var det inga problem alls med turistvisa i pattaya.

Ett certificate of residence från immigration.
Ett läkarintyg från valfri clinic.
Se till att ha 2(?) fotton.
Sen åker man till stället där man tar körkortet 8-9på morgonen.
Lite köande för pappersinlämning, sedan lite syntest, reaktionstest etc innan man skriver teorin.
Bommar man teorin är det bara att vänta någon timme och skriva om. Grejjar man teorin så kör man upp någon timme senare eller så.
Sedan om man klarar det så går man och betalar och får kortet i handen 10min senare.

Så var det för mc-kort och det lär vara samma sak för bil med skillnaden att det inte är lika många som tar körkort för bil.

Har man svenskt körkort så tror jag man slapp köra upp, men är inte 100%säker....
#11 2011-07-02, 20:58
--X--
Ursprungligen postat av Domyoji

Istället för Hua Hin kanske ni vill välja... oh vad heter staden, Phettburi, där har vi också hus. Mysigt och lite mindre. Billigare. Nära också.


inte då jätte hett ställe ändå om du frågar mig. men det funkar