Vi har bokat flyg till Florida i Maj nästa år och tänkte hyra hus via en sida som heter
www.vacationrentalfl.com. Denna sida blev rekomenderad av en svensk kvinna som hyrde ut sitt hus i Florida via blocket.se. Hon heter Ingela K******* och har ett företag som heter
http://www.iakhomeconsulten.se/ som tydligen gör inredningsjobb etc åt bl a uthyrningsfirmor. Märkligt dock att hon har en hotmailadress?? Denna personen har jag pratat med och allt verkar bra.
Allt verkar seriöst och som med alla andra uthyrningsfirmor vill dom ha ca 25% down-payment (ca 500$) och resten (ca 1500$) 30 dagar innan ankomst. Nu innan jag skall betala bestämde jag mig för att en sista gång googla lite runt detta.
floridavacations4u.net pekar på samma hemsida som vacationrentalfl.com och när jag kollar lite i träfflistan hittar jag denna sida:
http://floridavacations4u.com/ . Någon (konkurent eller missnöjd kund) har bokat upp deras domän-namn med .com istället för .net och lagt in en ganska aggressiv varning.
Jag har inte betalat ngt än, frågor som onekligen dyker upp är:
-Hur kan jag kolla upp detta mer noggrant?
-Kan min bank (SEB) hjälpa mig att kolla upp t ex betalningsuppgifter?
-Skall jag fortsätta?
-Eller vafan skall jag göra?
Det går att betala resan med Visa-kort mot en extra avgift, eller bank wire. Jag har mail-korrespondens med Angela Bäumler som är rese-agenten. Deras företag heter:
ReiseCenter
Gisela Bäumler
Hüttengasse 13
63512 Hainburg
Tel: 0 61 82 / 6 55 11
Även dom har en @aol.com-mail liksom. D v s inget företagsmailkonto.
Hjälp nu FB!!!
/V_V