Nej, annars blir det inte semester. Tyvärr använder jag mobilen som substitut. Svårt att koppla bort omvärlden när den ligger bredvid saftglaset och deckaren.
Det beror väl på vart jag är på semestern. Befinner jag mig utomlands så lämnar jag datorn hemma. Åker jag till landet tas datorn med. Man kan inte lita på svensk sommar helt enkelt. Telefonen har jag visserligen med mig jämt, men utomlands surfar jag inte på nätet utan använder den då mest till sms eller telefonsamtal.
Ja! Absolut. Har ingen smartphone och det är mycket (på nätet) man inte vill vara utan. Mobilt bredband utomlands är ju som alla vet svindyrt, men det är inte svårt att hitta Wifi när man behöver det. Reser man lite oplanerat med bil t.ex. är det guld värt att kunna gå in på hotels.com, google maps osv och planera morgondagen.