Ursprungligen postat av Så här är det
Man kanske inte bara vill ha en vanlig semester som varar i några dagar och sedan åker man hem. Jag förstår visst människor som låter spontaniteten frodas! Kalla mig knäpp, men så tänker åtminstone jag. Fast varför skapades den här tråden? Är inte TS tillräckligt kreativ för att ta sig hem på egen hand?
Själv vandrade och liftade jag från Spanien till Frankrike. Ett annat tips är att cykla. Att få mat gratis löser man för varje dag som kommer och på varje nytt ställe.
Sådana där luffare och snyltare kommer jag aldrig att plocka upp i en bil eller ge en smörgås..
Vad där det förr fel på att planera lite grann..?
Ursprungligen postat av Tegajetla
Exakt.
Tack, ska kolla upp det. Antingen därifrån eller Madrid. Men jag är inställd nu på att det kommer kosta däromkring. Läste dessutom att man nu längre inte kan åka till flygplatsen för sista minuten, åtminstone i Sverige. Det funkar endast att kolla på internet dagen innan.
Kliv in på en resebyrå och fråga om det finns några billiga flygstolar nästa dag. Dom har ofta bra koll och fina sökmotorer. Det kan vara värt dom få kronor extra som dom tar för biljetten. Dom kan även pussla lite så att du kan få en billig resa med lite konstig flygväg. Exvis Madrid - Amsterdam - Riga - Stockholm.
Om du vill ta en mellanlandning och kanske vänta några timmar så är det ofta mycket billigare och då öppnar sig massor av alternativ att komma hem. Du kanske får byta bolag och vänta tre timmar i Frankfurt, men hem kommer du.
Bor du i södra Sverige så är Köpenhamn ett alternativ. Dit går det ofta lättare att ta sig då det är ett stort nav. Sedan tåget över sundet.
.