Hej!
Vi är två killar i 19-20års ålder ifrån Borås som måste komma iväg snarast innan rötterna växer sig ännu djupare och vi fastnar här för livet. Saken är att vi båda är dåliga på att ta initiativ så vi är rädda att det inte blir av om vi inte får hjälp på vägen. Vi båda är resvana på så sätt att vi rest 1-2 gånger om året sedan pott frisyrerna dominerade under mitten av 90-talet. Som vilken annan cool,häftig och äventyrlig svensk familj har vi levt vilt en vecka om året på diverse Greklands öar, Spanien osv.
Det jag menar att vi i princip bara rest charter med våra familjer men vill nu ta steget och resa själva ut i vida världen. Men då har man ju ingen att luta sig tillbaka på, när/om allt går åt helvete.
Vi har diskuterat och kommit fram till att Thailand, Australien och USA är det vi prioriterar högst. Delvis för att Thailand ska man som svensk upplevt, och för att det är väldigt "svensk-vänligt" så vi inte gråter blod efter en vecka utan våra svenska vardagsrutiner. Australien låter även det lockande för att det känns fortfarande som att ha tre tår i Sverige, i och med att det är såpass mycket svenskar där, så när vi fuckar ur så är det möjligt att vi får hjälp/vi hittar några att umgås och överleva med.
Sist så är vi båda fascinerade över USA. Vi båda har varit i New York och San Fransisco och vill tillbaka till NY, samt vill uppleva mer av Kalifornien. LA - Men främst se kusten mellan SF och LA då vi båda är patetiskt stora fan av The O.C.
(Sen har jag släkt i Massachusetts så där kan vi bo gratis och få en gnutta trygghet i någon vecka).
Saken är att vi har INGEN som helst erfarenhet av någonting om detta, hur vi ska ta oss runt, hur man bor, hur mycket allt kostar, hur vi egentligen överlever. Vi har pengar och tid och väldigt lite hopp om oss själva. Så vi är i stort behov utav hjälp. Efter att ha googlat på det i någon timme så är vi överrens om att en sådan här rut hade passat oss:
http://www.statravel.se/cps/rde/xchg/se_division_web_live/hs.xsl/classical.htm
Men som sagt, bokar man hotell i förväg? Är flygbiljetterna ovan bokade ett visst datum eller är "fria händer" så man kan välja hur länge man stannar på de olika ställerna? Är det enkelt som ny backpacker att överleva där nere, kiligt om alla jävla hotell/vandrarhem är fulla och vi sover på gatan i 3 dagar och sedan tvingas åka hem.
Fan, ALLA tips uppskattar ifrån scratch till när man åker. Det är inte så enkelt som det låter antar jag, när man besöker resemål man aldrig tidigare besökt.
Lättast hade det varit med en erfaren guide som hänger med oss ifrån Sverige och släpper oss inte ur sikte, tills vi är tillbaka i Borås, x antal veckor/månader senare. (Så någon sugen på att hänga med?) Det känns inte som man kan gå in på vilken resebyrå som helst och be dom lägga upp ett schema utan man måste kolla upp alla olika alternativ innan man bestämmer sig.
Aja, jag skriver som en kamel. Men sammanfattningsvis behöver vi hjälp då vi är osäkra hur vi ska lösa alla problem som vi tror kan uppstå. Hoppas ni iallafall förstår lite vad vi menar och vi är tacksamma för alla tips och svar!