Hitta diskussioner med liknande innehåll

Kina eller Malta för framtida liv?

#1 2011-08-05, 00:45
djuggler
Jag står inför ett lite kluvet val.

Jag var på semester i Malta nu i sommar och föll direkt för landet. Massor av informationssamling ledde till att landet är perfekt för mig. Jag räknar kallt med att flytta dit förhoppningsvis så tidigt som nästa sommar.

Jag är för närvarande Junior programmerare och tanken var att köra ett år stenhårt i Sverige för att vara så bra på mina kunskaper för att utan problem söka vilket jobb som helst inom min yrkeskategori.

Nu fick jag dock av en god vän erbjudande om jobb som programmerare i Kina, Beijing. Svenskt företag, svensk lön och ordnat boende. Nu kanske man tänker att varför inte köra ett år i Kina och därefter dra vidare till Malta?

Jag har redan ett färdigt liv på ett sätt i Sverige med lägenhet, 2 bilar osv och ska jag välja att flytta blir det att säga upp mig från nuvarande jobbet och sälja av det mesta. Jag kan noll om Kina och känner att det är ett risktagande men ändå en livsupplevelse och stor merit på CVt.

Iallfall utan att prata i evigheter. Vad skulle ni gjort? Är Kina värd att ge upp Sverige för innan man drar vidare till Malta? Kanske rent av är Kina så bra att man fastnar där och kommer inte ångra sig.
#2 2011-08-05, 01:00
Vic187
Du borde dra till Kina tycker jag!

Svensk lön i kina innebär att du kan leva väldigt bra där, och om det inte skulle passa så kan du ju alltid flytta hem igen. Go for it, om du inte testar kanske du ångrar dig sen när du är 80år. Men om du testar och märker att det inte var något för dig så vet du iaf det!

Lycka till!
#3 2011-08-05, 01:07
Judeschwein
Svenskt företag och allt känns tryckt så jag hade nog jobbat i Kina ett tag förutsatt att det är en hyfsat bra lön och sedan dragit vidare till Malta om det nu var där jag ville tillbringa en stor del av mitt framtida liv. Men det var jag det.
#4 2011-08-05, 01:19
Uppenizer
Dra till Kina, utan tvekan! Det kommer bli ett riktigt äventyr. Och skulle du inte gilla det så kan du ju som sagt var flytta hem igen.

Och med att säga upp dig från ditt jobb här hemma, det skulle du väl ändå ha gjort när du stack till Malta? Det blir helt enkelt ett år tidigare.

Misstänker förresten att när du väl kommit in lite i språket (grammatiken är _enkel_, det är uttalet som är jobbigt så det underlättar sjukt mycket att vara där för att lära sig) så finns risken att du inte kommer vilja flytta därifrån igen

Och som sas innan, svensk lön i Kina kommer räcka långt.
#5 2011-08-05, 02:18
Elementart
Flytta till Kina. Det lär ju bli riktigt skoj där borta