En idé som börjat växa inom mig den senaste tiden är att sticka till ett annat land under en längre period, kanske bara något år, eller längre.
Jag är inte ute efter att vara någon sorts backpacker som luffar runt i världen och ser vad som finns. Jag är i stället intresserad av att verkligen flytta till ett nytt land, lära mig ett nytt språk och anpassa mig till ett nytt samhälle.
De två alternativ som det handlar om är för närvarande Island och Österrike. Jag är dock osäker på Islands ekonomiska situation, och hur lätt det är att kunna klara sig där när man är relativt nyanländ.
Har ni någon erfarenhet av något av de här länderna? Jag talar om erfarenheter utöver vanliga semesterresor. Har ni själva eller era vänner bott eller studerat i något av dessa länder, så dela gärna med er av era erfarenheter!