Ursprungligen postat av Zabon
Läsa till engelska lärare i Sverige och kinesiska
Hej, Jag läser just nu till lärare. Ska läsa engelska lärare snart (läser historia nu)
Dessutom ska jag även börja läsa mandarin vid sidan av.. Vad tror ni om att vara utbildad engelska lärare och kunna en bas mandarin?
Som sagt ska jag läsa madarin sen ska jag även åka till Kina på praktik (om allt går vägen). Så kommer förhoppningsvis lära mig lite.. Vad har ni för tips för att lära sig kinesiska redan nu? Se kinesiska filmer?
Men huvudfrågan är fortfarande. Tror ni det kommer bli lätt att få jobb i Kina om man är utbildad engelska lärare? Tror ni det kommer bli lätt att få jobb i Sverige ? Tror ni folk kommer läsa mycket kinesiska i framtiden i Sverige?
Du bör först och främst förbättra din svenska om du ska jobba som språklärare. Sedan förstår jag inte varför svenskar vill bli engelsklärare när de redan kan ett mycket mer exotiskt språk som man bör kunna fylla flera klassrum med elever i de största städerna i Kina.
Kort sagt:
1. Börja plugga mandarin och passa på att putsa svenskan samtidigt (t.ex. genom att skriva ner vad du lärt dig under dagen i ett program med rättstavning, särskrivningen måste du tyvärr jobba med själv).
2. Åk till Kina och fortsätt plugga mandarin där, knyt kontakter.
3. Börja lära ut svenska i någon kinesisk storstad.
Listan är generell och kan användas i de flesta länder, inte bara Kina. Bara att byta ut landet och språket.