Ursprungligen postat av LiteLagomTyp
oj, vad dyrt. aldrig varit på ett ställe där drinkarna är så dyra här...
där jag jobbar tar vi 1,50 för ett glas vin (stort mått). 1,80 för en pint. 5 euro för en liter sangria eller 7,50 för en liter mojito.
tre rätters för 8 euro. dock är vi nere i hamnen, dit jag rekommenderar alla att gå då de konkurrerar skiten ur varandra, måste hålla priserna nere när det ligger så många restauranger/barer på rad.
old town, london pub/underground, mai-tai.... ska ta en titt ner till er om ni e så billiga
va tar ni för jack&cola? ölen e billig nästan överallt likaså sangrian, men vodka/whiskey/romdrinkar har jag bara sett dyra. visst du hittar billigt kött ute, men jag menar då gör jag de bättre hemma, en riktigt schysst (smaken e som baken såklart, men som jag tycker e okej) hittar man inte så billigt här. tycker jag iaf. de finns ju 3 rätter för 5EURO menjag menar oftast får man vad man betalar för, små portioner eller usel mat.... ligger ni där "på andra sidan vägen" typ från las palmeras?