Billigaste storstaden i Europa?

#1 2012-05-11, 20:59
Goteborgs
Vilken stad är billigast att leva och bo i som turist?

Var får man mest lyx för pengarna?

Uppskattar om ni också kan rekommendera någon billig storstad sim man i sommar kan ligga vid poolen hela förmiddagen.
#2 2012-05-11, 21:16
Östeuropa ok?
#3 2012-05-11, 22:15
Tjafsarn
Östeuropa följer i regel samma prisnivåer, och är det billigaste alternativet. Välj mellan Polen, Tjeckien och Baltikum efter egen preferens. Undvik Estland om penningen är det viktigaste elementet, priserna är snäppet högre där jämfört med grannländerna. I övrigt är din frågeställning lite onödig, då det egentligen bara finns två prisnivåer i Europa, östeuropeisk eller västeuropeisk, och vilka länder som ligger var går ganska enkelt att lista ut.
#4 2012-05-11, 23:27
borjeboy
Humm, Allt är väl relativt men Istanbul är ganska billigt om man ser till att det är en metropol... Dock dyrare än övriga turkiet, men käk på resturang inklusive dricka runt 50kr..

Alkohol är dock, ja inte dyrt men alltså räkna med en 35kr för en efes.. Betalar du mer är du på nåt dyrt ställe/område..

Och jo, halva istanbul ligger i Europa och det är där du kommer vara som turist