Jag var en sväng i Ryssland för inte så värst längesen. Jag gillade folket starkt. Raka och inget jäkla daltande. När vi t ex frågade efter platser fick vi ofta två alternativ: Jag vet inte och en hård blick. Eller en otroligt bra vägbeskrivning där folk till och med följde med och visade vägen. Det tror jag beror på att folk där är raka. När en ryss/ryska har en dålig dag då visar han eller hon det utan att tveka. Och omvänt. Polisen var också bra att höra att göra med, i alla fall de som är inne i centrum. Vet inte hur de andra är om man rör utåt i staden, men kan tänka mig att de är lite mindre serviceminded om man säger så.
Gällande Moskva, där vi var, tyckte jag att staden var som vilken storstad som helst: Sevärd, bullrig och en massa folk. Vi bodde i ett av de finare områdena och var oftast bara runt omkring så det går inte att säga så mycket om hur det var utanför. Men bilden jag fick var att utkanterna hade lägre standard gällande infrastruktur och människorna arbetarklass (i och för sig är det så i de flesta storstäderna).
Gällande säkerheten är det inga konstigheter. Förstod inte allas varningar om att vara försiktig. Det var hur säkert som helst i innerstan. Inga tecken på maffia eller nåt sånt. Tippar väl på att de är diskreta och att man är mån om att centrum, där alla fina skolor och ambassader finns, ska vara så långt som möjligt fria från kriminalitet. Vakter fanns i och omkring de flesta byggnader och större avenyer.
Gällande sevärdheterna är det bland annat Röda torg, Kremlin, krigsmuseum och kyrkor som gäller. Och det var ok att se på dem.
Det jag mest blev glad över var att kvinnorna var så underbart feminina av sig. Och det är något som gör mig väldigt glad eftersom det är något man sällan får se i Sverige. Tycker kort sagt att ryska tjejer såg ut som konst.
Det var det. Om nån har fler frågor om Ryssland (Moskva) är det bara att fråga på.