Hitta diskussioner med liknande innehåll

Söka visum till USA utan pass

#1 2013-01-16, 02:54
melonis
Jag är fortfarande rysk medborgare med permanent uppehållstillstånd i Sverige. Ansökte om ett svenskt medborgarskap och det tar evigheter, över 8 månader nu.

Så nu har mitt rysktpass gått ut. Var tvungen att söka om ett nytt, vilket tar 2 månader att fixa.

Jag funderade på att åka till USA i mars. Då tänkte jag börja söka om ett visum nu.

Några tips hur jag fixar detta, utan ett giltigt pass eller vänta tills passet kommer? Eftersom jag vet inte hur långt deras visum beslut tar...
#2 2013-01-16, 04:16
Kluff
Ursprungligen postat av melonis
Jag är fortfarande rysk medborgare med permanent uppehållstillstånd i Sverige. Ansökte om ett svenskt medborgarskap och det tar evigheter, över 8 månader nu.

Så nu har mitt rysktpass gått ut. Var tvungen att söka om ett nytt, vilket tar 2 månader att fixa.

Jag funderade på att åka till USA i mars. Då tänkte jag börja söka om ett visum nu.

Några tips hur jag fixar detta, utan ett giltigt pass eller vänta tills passet kommer? Eftersom jag vet inte hur långt deras visum beslut tar...


http://www.viseringar.se/visum-usa

Där fanns det väldigt mycket information om visum. Utan pass ser det rätt mörkt ut! Ska man ens åka till USA på semester måste man skicka in löjliga blanketter (sex månader innan avresa) och svara på frågor som "Är du terrorist?", och väl i landet blir det ett mindre förhör på flygplatsen om varför man är där, vad man ska göra i landet, vart man ska, hur mycket pengar man har med sig etc. Sedan måste man lämna fingeravtryck (samtliga fingrar).

Jag var i Kalifornien på semester en gång, och det var riktigt obehagligt när en barsk beväpnad vakt drog mig åt sidan bort från min familj och ställde de frågor jag skrev ovan. Oberedd som jag var började jag noja och stamma trots att jag inte ens hade några dåliga avsikter i landet, haha. De är verkligen måna om sitt land där.
#3 2013-01-16, 06:35
asiatirl
Det du behöver fixa innan avresa kallas för ESTA (ett sorts visum för att vista i usa under 90 dagar) och det behöver man inte fixa 6 månader innan som ovanstående sa. Det dom kräver är att du fixat det 72h före avresa.

Du behöver dock ett pass för att kunna skicka in formuläret och du sa att ditt pass kommer om ca 2 månader och du åker i mars. Att få själva ESTA bekräftat går fort.

Så om vi säger att du får ditt pass om exakt två månader, 16 mars. DÅ kan du fixa ESTA och därefter boka din resa till USA men helst en vecka efter så du inte stressar. Har du redan bokat din resa innan och inte vet exakt vilket datum ditt pass kan det bli knivigt.

Flygbolaget som du flyger med behöver veta att du har ESTA så du behöver bara logga in och bekräfta det efteråt. Det står också i deras databas på flygplatsen så du behöver inte skriva ut några papper.

Lycka till
#4 2013-01-16, 08:20
kvarnby
Glöm allt av ovanstående! ESTA o.s.v. gäller inte ryska medborgare.

Läs här vad som gäller http://www.cbp.gov/xp/cgov/travel/ Du måste söka visum och jag är ganska säker på att det inte går utan pass.
#5 2013-01-16, 13:05
CCobalt
För att kunna boka en tid för visumintervju måste du fylla i DS-160 och skicka till ambassaden elektroniskt. Detta kräver att du har ett pass eftersom passinformation är bland det första som man måste ange. Om ansökan beviljas när du är på ambassaden tar det inte mer än någon vecka eller två innan du får tillbaka passet. Det som kan försena det hela är svårigheten att få en ledig tid för visumintervjun. Det kan ta allt ifrån någon dag till någon månad (eller ännu längre). Det brukar vara högre tryck inför terminsstarterna så i mars är det troligtvis inte alltför lång väntetid.
#6 2013-01-16, 23:09
Onkel_Ho
Utan pass är det kört
#7 2013-01-17, 12:34
melonis
Tacka för alla svar, men vet någon om det är bara enklare att boka tid hos USAss Ambassad och förklara situationen kanske dom hjälper till snabbare?
I så fall hur bokar jag, deras hemsida visar inte ens öppettider....
#8 2013-01-17, 13:12
CCobalt
Vad jag vet kan man inte boka tid för en allmän pratstund. Endast amerikanska medborgare släpps in utan avtalad tid. Dessutom hjälper de inte till snabbare bara för att man ber dem. Ambassaden är till för att bistå amerikanska medborgare utomlands. Som icke-medborgare har man inte samma förmåner. Bokar man tid för en visumintervju blir man inte ens insläppt utan pass, och även om man skulle bli insläppt kan inte visumansökan behandlas om inte samtliga dokument är medtagna.

Ambassaden har telefontid någon dag varje vecka då de svarar i telefon under en timmes tid. I princip innebär detta 45 minuters väntan följt av något meningslöst standardsvar. Att få svar på mail går fortare, men även där är generella standardsvar det enda man kan förvänta sig.
#9 2013-01-17, 13:14
kvarnby
Ursprungligen postat av melonis
Tacka för alla svar, men vet någon om det är bara enklare att boka tid hos USAss Ambassad och förklara situationen kanske dom hjälper till snabbare?
I så fall hur bokar jag, deras hemsida visar inte ens öppettider....


De hjälper dig inte, kommer Du dit utan att ha allt klart blir du utkastad och får boka en ny tid. All info om hur man gör finns på länken du fick tidigare. http://www.cbp.gov/xp/cgov/travel/