Flygrutiner behöver uppdateras (Arlanda-Palma)

#1 2013-03-17, 19:57
johan81
Nåja, det löser sig nog, men jag gillar att ha full koll liksom.
Det har hänt en del sedan jag flög sist. Självincheckning, elektroniska biljetter osv. Har läst några trådar här och även på SAS.se men kan någon vara snäll att förklara som om jag vore ett litet barn?

Har bokat Arlanda-Palma T/R med SAS. Antar att mitt kontokort är kopplat till biljetten? Jag har skrivit ut tre elektroniska biljetter. Vi reser tre på samma bokning. Verkar finnas tre-fyra olika sätt att checka in? Behöver man boardingkort? Får man dem i självincheckningen? Var dumpar man bagaget med bag-taggarna?

Hur fungerar återresan från PMI? Självincheckning där oxå? Som sagt, detta är nog självklart för många, men vore kul att veta för mig...
#2 2013-03-17, 21:03
galne-golem
Gå till incheckningsdisken å visa passen enklast så tycker jag då får du boardingkort och taggar till väskorna.
#3 2013-03-17, 21:14
Dagen innan: In på http://www.sas.se/Misc/Services/checka-in/ och checka in.
Antagligen behövs boardingcard. Att skriva ut dem hemma går bra, kan även hämtas på flygplatsen. Papperslösa boardingard kan jag inte alls.
Lämna eventuella väskor, hämta väsklappar på flygplatsen.
Gå genom säkerhetskontrollen.
Drick lite alko.
Flyg.

Skillnaden på hemvägen bör vara ungefär att SAS har mindre egen kapacitet där, de delar kanske automater osv med något alliansbolag, men principen borde vara den samma. Har aldrig varit där. Om ni orkar kan ni ju kika in i avgångshallen när ni landar och orientera er inför hemresan.

Lowtech versionen är annars att ta sig till flygplatsen, leta upp en skylt med flygbolagets namn och visa ID/pass, sedan kommer de att knuffa dig i rätt riktning. Men då kanske ni får ta de platser som finns kvar.
#4 2013-03-17, 21:18
johan81
Som jag förstod det är det enbart självincheckning i "SAS economy"
#5 2013-03-17, 21:55
Ursprungligen postat av johan81
Som jag förstod det är det enbart självincheckning i "SAS economy"

Det verkar faktiskt så, ja. På flygplatsen här så har SAS tillsammans med övriga Star alliance en cirkel med automater och en eller två personer som går runt och svarar på frågor.

Lowtech-varianten blir väl då att gå till flygplatsen, hitta en automat, eller någon som pekar ut den, knappa in din bokningsreferens (alfanumerisk, 6(?) tecken, ex AB12C3), välja plats, väskor osv, få sina boardingcard och gå genom säkerhetskontrollen.

Biljetten du skrivit ut tror jag inte ska behövas, annat än för just hitta bokningsreferensen.

Internettillgång verkar du ju ha, så checka in och välj plats hemma dagen innan, skriv ut boardingcarden, om väskor gå till automat och fixa lappar samt lämna väskorna, res.