Tja,
Har ett dilemma. Har väntat med att åka in i Vietnam några dagar nu, då jag vet att det är 15 dagar gratis och jag har en hembiljett bokad den 23 april. För tillfället befinner jag mig i
Kep och tänkte ta mig in till Vietnam genom Xa Xia/Ha Tien. Vissa säger att jag måste ha visum, vissa säger att jag inte behöver det, andra säger att jag bara får vistas i Ha Tien men ingen annanstans i Vietnam.
Kan någon reda ut detta för mig? Vietnamesiska ambassaden i Sverige är stängd på helger, men ska slå en signal imorgon. Under tiden litar jag på era vänliga själar.
Är det enklare att åka till Chau Doc och sedan därifrån till Ho Chi Minh (som jag hade tänkt åka till via Ha Tien)? Någon som kanske har erfarenhet och kan säga med säkerhet vilken gräns som fungerar bäst? Typ processen när man kommer fram och så.
Hyggligt!