Är det kört för min del? (fråga om bussbiljett)

#1 2015-09-30, 23:05
Adelaide
Hej, jag bokade en resa via Swebus tidigare idag. Då jag är 18 år gammal och fortfarande går på gymnasiet så valde jag att köpa en biljett för studenter. När jag betalat allting så står det att biljetten endast gäller om man visar nån legitimation som bevisar att man är student. Men what the fuck liksom...jag har inte nåt sånt. Och jag antar att det är sånt man har under universitetet.

Är det kört? Eller hur noga är de egentligen med sånt där? Om det nu skulle vara kört så är det väl bara att boka en ny biljett och låta 400 spänn hamna i sjön. Eller är det så att student-biljetten även gäller för gymnasie-elever?

Svara gärna så är ni värda guld!
#2 2015-09-30, 23:17
SkepticalHippo
Är det Swebusexpress.se som du bokat via? Enligt villkoren på deras sida så åker ungdom (16-25) till 22% rabatterat pris medan student åker för upp till 22% rabatt. Studentbiljetter kan alltså vara dyrare men gäller även studenter som är över 26 år.

Du borde alltså ha bokat en ungdomsbiljett baserat på din ålder, inte en studentbiljett. Det enda du behöver styrka med en ungdomsbiljett är att du är max 25 år gammal så då fungerar vanligt ID-kort. Studentbiljetterna kostar minst lika mycket men gäller snarare, precis som du skriver, de som går på eftergymnasiala studier. Swebus borde ju dock inte sura eftersom du betalat minst så mycket som en ungdom ska göra, möjligen lite mer.

Om du vill säkra kan du ju prata med dem om att bara byta den redan betalda biljetten till en ungdomsbiljett. Men ingen bör tro att du fuskar då du ändå betalat rätt pris.
#3 2015-09-30, 23:18
Fûrim
Varför inte bara ringa bussbolaget och förklara för dem? De är inte oresonliga, och man är inte mer än människa som kund.
Ifall de ej accepterar dig som student så ta och kräv att få närmsta billigaste biljett och betala mellanskillnaden.
#4 2021-05-18, 11:05
HackForums
Snabb fråga, måste man använda busbiljetten samma dag man köper eller kan man använda den när som helst i.e 1 vecka från nu?