Vill göra en långresa men har ingen om hur/vart?

#1 2016-01-10, 14:18
erkan88
Hej!

Jag är en snart 24 årig kille som är i ett skede av livet där jag vill att något ska hända, ska sälja min lägenhet nu vilket kommer göra så att jag har pengar till en låååååång resa och har slutat jobbet så har egentligen ingenting som håller mig kvar så därför är jag i ett perfekt skede av livet att göra en sån här resa. Jag har ingen erfarenhet alls av långa resor. Mina tankar går direkt till USA vilket varit en dröm men har fattat att det är dyrt. Annars är väl Asien att föredra kanske? Aldrig varit i asien eller nordamerika. Vad har ni för erfarenheter m.m? Tänker mig att vara borta 1-3 månader?

Ge mig era bästa tips och och vart jag ska, pris pengar vad jag ska tänka på osv?
#2 2016-01-10, 14:22
ozznujen
Sydostasien blir bra för dig. Där blir man ompysslad. Man behöver inte tänka själv. Thailand,Laos,Kambodja,Vietnam är trevliga länder.
Allt mellan 20k och 100k på 3 månader.

Lite svårare i sydamerika. Kan du spanska? Lättare då.
Här är dom inte lika duktiga på att utnyttja turismen på rätt sätt. Bl.a det här med engelskan
Allt mellan 30k och 100k på 3 månader.

Indien är annars ett alternativ. Billigt,stort,väldigt annorlunda från delstat till delstat. Öken,strand, berg utan snö,berg med massa snö,regnskog. Lite jobbigare människor dock.
Allt mellan 15k och 40k på 3 månader.

Tror sydostasien passar bra.
#3 2016-01-10, 14:35
Filippinerna sägs vara väldigt billigt. Både vad gäller boende och mat.
(FB) Filippinerna - En samlingstråd
#4 2016-01-10, 14:36
Shitbrake
Som talare här ovan så är nog Sydostasien något för dig. Billigt och bra på många sätt.

Sydamerika och Karibien är bra men det kan bli svårt med om du inte kan spanska. Har varit i karibien och Venezuela ett par gånger och fuckat upp/missat flyg osv för jag inte kan spanska och många fall för dom är så förbannat lata och jobbiga att ha och göra med där.

USA har jag rest mycket och det kan vara förbannat kul på många sätt beroende på vad du är intresserad av. Men det har blivit dyrt där nu och dollarn har gått upp så det drar iväg lätt. (Brände lika mycket på 2 dagar i Miami som 2 veckor i Venezuela)
#5 2016-01-10, 18:27
Germanofil
Ursprungligen postat av ozznujen

Indien är annars ett alternativ. Billigt,stort,väldigt annorlunda från delstat till delstat. Öken,strand, berg utan snö,berg med massa snö,regnskog. Lite jobbigare människor dock.
Allt mellan 15k och 40k på 3 månader.

Har bara rest i södra delen av Indien men uppfattade inte människorna som speciellt jobbiga. Vi hörde dock av andra backpackers att de skulle vara jobbigare i norr. Jag kan varmt rekommendera södra Indien. Fantastiskt mycket att se och som sagt väldigt billigt. Jag har personligen svårt för att se hur man skulle kunna bränna 40k utöver flyget men det beror väl på vad man vill göra. Vi reste runt i fem veckor och brände ca 5k per person. Och då var vi ändå på safari och åt ute varje måltid. Men om du reser ensam och bor i enkelrum istället för delat dubbelrum samt måste betala varje taxi/rikshafart ensam blir det förstås något mer.
#6 2016-01-17, 18:58
erkan88
Tack på svar. Träffar man andra svenskar när man är ute så här och reser? Vad har man med sig osv osv?
#7 2016-01-17, 19:01
erkan88
Australien har jag funderat på? Några tips på var osv?
#8 2016-01-25, 12:29
Bbobi
Kambodja är rätt skönt tycker jag.

Själv tänker jag mycket på priset när jag väljer vart jag åker så att pengarna räcker länge så att jag, om när jag kommer tillbaks till sverige och allt känns grått har kvar pengar och friheten att snabbt sticka igen.

Själv bor jag på guesthouse 10$ natten men ska be om lägre pris imorrn. Annars är det fullt med guesthouse för 7$ natten på St81. Dock bra internetuppkoppling här vilket ofta inte finns alls på dom billigare. Ska testa att be om 8$. Blir ju en hel del i % och så har dom ett tomt rum mindre.

När man hittat bra ställen med billig mat och ordentliga portioner samt får korrekt växeln så går jag frekvent tillbaks. En helt okej portion fried rice 1,5$ eller ris med kött i nån sås med grönsaker 2$.

Mc-taxi hem 1$, ladda mobilen 1$ så får du 20 gratis min inom nätet varje dag. Annars 5-8cent/min över när beroende på tid.

Säger vi 10$ på boende och 6$ på mat och vatten så snackar vi alltså om ca 136kr om dagen. Sen tillkommer nöje. En öl får du för 0,5-1$ (4-9kr typ) på många ställen. Dyrare på nattklubbar. Blir sädesblåsan full så tömmer nån tjej den för 20$ även om det går att hitta billigare. Men dom är ofta där för att mannen lämnat dom/dött så är dom kvar med barnen utan inkomst (dom är luft värda som skiljda med barn för männen) så man kan ju bjuda till lite och inte vara allt för snål.

Det är inte så tursitigt. Jag ogillar att ha för mycket turister som inte vet hur man beter sig runt omkring mig även om folket här mest skrattar åt dom. Var två feta valar från storbrittanien som var apraka och gormade. Alla Khmer samlades och tittade på. Verkade tycka det var skitkul. Men själv vill jag inte beblanda mig för mycket med sådana. Därför gillar jag att vara här där det mest är lokalbor ute på gatorna.

Rekomenderas starkt iaf.
#9 2016-01-25, 13:58
Cincaid
Ursprungligen postat av erkan88
Tack på svar. Träffar man andra svenskar när man är ute så här och reser? Vad har man med sig osv osv?



Det du ska ha med dig på en långresa är en backpack, målbild: Jävligt bekväm och lätt att använda, då du kommer ha den på ryggen mycket.

När det kommer till kläder behövs inte särskilt mycket, jag brukar prioritera underkläder, t shirts o ett par shorts. Bra att ha med sig ett par bra skor för terrängbesök, kanske en poncho/liknande regnjacka.
När du reser runt i såhär billiga länder kostar det inte många kronor att skaffa nya kläder.
Jag som nybörjarresare gjorde misstaget i asien att slänga in mina finkläder hos en kemtvätt, vilket kanske lät som en bra idé men allting blev missfärgat o pajjat.... sen dess har jag inte med mig kläder av större värde, och om jag har det så är jag jävligt nogrann med mitt handhavande

Svenskar finns överallt, danskar har jag en tendens att stöta på överallt i världen. Men helt ärligt, vad ska du med massa svenskar runtom dig för? Kan man lika gärna stanna hemma.