Långdistans led som passar att springa

#1 2016-11-24, 22:40
Jag håller just nu på och vandrar leden Te araroa i Nya Zealand och skulle vilja testa en led efter det här men att jag då ska kunna springa den istället. Helst skulle jag vilja att det fanns något sorts boende längs vägen så jag slapp bära på tält iallafall, vill ju så klart kunna få ner vikten så mkt som går.

Jag vill att leden ska vara 50-150 mil lång ca. Vilken del av världen spelar mig ingen roll, så länge naturen är vacker!

Om det är någon som har tips på vart man kan hitta folk som gjort liknande eller artiklar vad som helst så får ni gärna länka dem!
#2 2016-11-24, 23:32
revodneb
Det finns ju Appalachian Trail i USA, 3500 km lång. Man behöver ju inte gå hela, det finns utmärkta etapper, fast om du kan springa där vete fanken men det kan kan man väl? Du får vänta till våren i så fall... men det sägs vara otroligt vackert.

https://en.wikipedia.org/wiki/Appalachian_Trail
#3 2016-11-24, 23:52
Jag tror man kommer behöva tält där, sen kanske jag skulle ha skrivit det men just nu har troligtvis alla leder i USA på tok för mycket folk på dem. Pratade med en kille som vandrat den och fick iprincip slåss för att få plats där man kunde sova osv.. Jag vet att det är svårt att hitta ny för tiden men gillar leder man är lite mer ensam på! Tack ändå!