7-10 dagar i augusti

#1 2017-06-17, 02:26
Underkokt-Potatis
Hej!

Jag tänkte åka iväg i slutet av sommaren/början av hösten, men vet inte vart. Allt jag vet är att det ska vara utanför Europa, och kunna hinnas med på 7-10 dagar. Mina drömresemål kräver betydligt längre tid än så, så jag har inget. Sydamerika hade varit väldigt roligt, men Asien och Afrika skadar inte heller. Nordamerika lockar inte jättemycket, faktiskt.

Personligen föredrar jag kultur och publiv, men helst upplever jag den lokala charmen. Turism är ingenting jag vill ha. Jag brukar sällan bo på hotell, utan snarare lösa det på plats.

Vilken upplevelse/resa hade du valt på den korta tiden? Jag åker ensam, så social befolkning är ett plus!
#2 2017-06-18, 00:58
Limma skinkbit
Georgien? På 7-10 dagar hinner du bada i Batumi, besöka Stalinmuseet i Gori, uppleva höga berg i Kazbegi och gå på pubar, restauranger och museer i Tbilisi.
#3 2017-06-23, 10:17
Underkokt-Potatis
Ursprungligen postat av Limma skinkbit
Georgien? På 7-10 dagar hinner du bada i Batumi, besöka Stalinmuseet i Gori, uppleva höga berg i Kazbegi och gå på pubar, restauranger och museer i Tbilisi.


Desto mer jag läser på om Georgien, desto bättre verkar det. Ser ut att vara ett land helt i min smak. Tack!

Har du själv rest runt där? Hur skulle du i så fall rekommendera att ta sig mellan städerna om man är mindre sugen på att köra själv? Sådana där minibussar?

Boende förresten, är det enkelt att lösa det på plats, eller borde man göra klart allt i förväg? Kan vara skönt att inte vara låst vid ett hotell/hostel om man ska resa mellan städerna.
#4 2017-06-24, 15:35
Limma skinkbit
Jo jag har rest runt där, med hyrbil. Har inte så stor erfarenhet av minibussar (marshrutka) men dom brukar finnas i överflöd och vara billiga. Problemet är väl bekvämligheten och säkerheten. Chaufförerna kör ofta som om det inte finns någon morgondag...
Längre sträckor skulle jag nog föredra tåg om sådant finns. Boende kan man förmodligen lösa på plats, eller boka dagen före om man vet vart man ska.