Det kan nog vara bra att noga kolla med flygbolaget vad som gäller för återresan. Börjar bli mer och mer kutym att kolla vaccinationsintyg/testintyg vid avgång istf ankomst. Relativt troligt att du inte släpps ombord utan papper på test/vaccin.
Högst antagligt behöver du ett färskt test. Det positiva är att test i Grekland inte är så dyra (60 euro för PCR, 20 euro för antigen-snabbtest), det negativa att uppgifter om var man kan testa sig inte finns samlade på en behändig websida. Istället får man googla sig fram till var man smidigast hittar test just där man är.
På litet större orter skall det nog inte vara problem att hitta test. Har också läst att många bättre/större hotell hjälper till att ordna saken (om man nu skulle råka bo på ett dylikt).
Skall själv till Kreta 20.6-6.7, och behöver test för hemresan (till Finland), men har inte ännu ens bestämt vilken stad jag tänker vara i de sista dagarna, så inte heller sett ut något labb för testet. Tänker mig att jag börjar googla, mejla/ringa och beställa tid sådär veckoslutet före hemresan.