Ska gladeligen läsa igenpm alla svaren.. Tack för alla poster, intressant!
Själv älskar jag överliggande stekande klimat, och ju torrare, kvavande och strålande från en tropisk sol ju bättre för mig, Jag skulle gärna vilja bo i nått mexiko-land, där man har lätta kläder, varm hud, Ay carramba! Med varm tequila och stekhet sand i ett febrigt sommartrans dag ut å dag in, med lätt för att överleva, och i väldigt billiga livsvillkår, som typ det perfekta varma landet.. Fast vem vet det brukar vara rätt överbefolkat på de flesta sådana platser har jag fått för mig, så sverige kan ha esset i ärmen på det sättet oxå, kanske, tror jag.. Har ingen aning, det är därför jag vänder mig till er nu kära fb:are..
Men nånstans där man inte måste skydda sig mot just det arktiska hårda element som håller en kuvad här i en lång period. Fast annars älskar jag den svenska sommaren och naturen är skön, men jag tänker mer på kulturen kring dessa land oxå, hur är hela känslan kring folket och det tropiska om man säger så?... religöst, traditioner och levnadriter, sånt?..
Det måste vara mer "easy living" att föra sig den sortens klimat, och liksom enklare, (fast det är säkert en del nackdelar med dom varmare regionerna oxå
![](/images/smileys/wink.gif)
Hsh, jag är en vän av solen om man säger så. Så jag gick och tänkte, hur är det egentligen att vara i de mer varma, tropiska landen, där på plats och uppleva tiden under såna förutsättningar, uppleva det på plats och med alla sinnen? Att leva och föra skutan över sandstrand och stenterasser bland lekande mörka barn och exotiska växter, bland kaktusar i stora sandiga mjuka fält med ödlor och allt, i gassande glad och varm sol alltid!??
Det får gärna krypa över 30sträcket för min del Och jag har nog aldrig beklagat mig över en för varm dag i hela mitt liv tror jag.. Fan jag skulle vilja resa.. Synd att vi har den långa mörka vintern, fast den kan vara riktigt mysig och skön den oxå.. Det är ju inte regn iaf, men den är endå lite väl hård och jag skulle föredra om det var omvänt så att säga med klena vintrar och bara soligt och hett( het mat, eldig dans och musik, och hela alltet oxå
![](/images/smileys/wink.gif)
för övrigt hela långa tiden...
Typ som i california eller hawaii eller nånstans sånt, jag har varit utomlands, bl.a i Danmark och ett fåtal varma destinationer innan, för länge säng dock, men jag har inte levt och vistats en längre tid och upplevt det på så sätt, har aldrig varit i sydliga asien typ tailand och så, hur är det egentligen däromkring ni som dragit iväg och vistats mycket i detta tropicalus, är det inte förjävla SKÖNT?!?!!??
Fyll gärna på med mer referenser och åsikter
Keep it coming, skriv ner nå härliga minnen och anekdoter oxå..