Ursprungligen postat av swedtap
Hallå hallå!
Har tänkt åka till New york en vecka i juni. Har inte så stor erfarenhet av resor (bara varit i Paris), så därför har jag lite frågor jag hoppas kan få svar på.
1. Behöver man ha ett kreditkort eller funkar det fint med ett vanligt visa-kort från Swedbank utan kredit?
2. Flyget är redan bokat till Newark, är det enklast att åka tåg från flygplatsen in till Penn station eller ska man välja nått annat? Är det lätt att hitta till biljettstället där man köper tågbiljetterna i så fall?
3. Hade tänkt ha med min lilla laptop, så ett hotell med gratis wlan vore inte dumt, har sett en del hotell som erbjuder detta. Är det någon av er som har bott på ett sånt hotell och kan rekommendera det? Har kollat lite på Hotell Pennsylvania eftersom det ligger i lägre prisklassen, men det verkar inte ha gratis internet och har dessutom fått ganska mycket negativa recensioner.
4. Ett New york-pass, är det något man borde köpa och var köper man ett i så fall? Verkar ju ganska bra att ha det mesta av sevärdheterna redan betalda och dessutom slippa stå i lång kö och vänta. Eller är det bortkastade pengar?
Mer frågor kommer säkert senare.
/R
1. Det funkar fint med ett vanligt VISA-kort från Swedbank utan kredit. De flesta affärer och restauranger accepterar kort, så det är klart smidigast. Det kostar det en del extra att plocka ut kontanter i uttagsmaskiner, så håll koll på uttagen.
2. Newark - Penn Station är klart enklaste vägen in till NYC. Biljettautomater finns vid järnvägshållplatsen i ena änden av shuttle-tåget. Bara att hoppa in i en kupé när tågen passerar terminalen, vilket de gör varannan minut, typ.
3. Har inte koll på hotellboende i NY, tyvärr
4. Har inte koll på NY-pass heller om jag skall vara ärlig. Slipper man köer kan det kanske vara att rekommendera då turistköerna ibland kan vara toklånga, speciellt i Battery Park där färjorna går till frihetsgudinnan.