2008-04-07, 12:39
Marxism-2.0
Ursprungligen postat av shazbot
Jag har bott i Shanghai i 6 månader nu så jag borde ha lite koll på det hära..

Kan börja med kläderna. Skjortor och även kavajer som man syr upp själv blir över lag riktigt bra.. men om du ska sy en kostym kavaj, gör som någon redan rekommenderat, åk dit ett antal gånger och se efter hur det går, om den passar, om du vill ha något ändrat..

Håller med! Det jag kan tillägga är:

Skaffar du en budgetskräddare (oftast då vid 上海十六铺面料商城 - Shanghai Shi Liu Pu Cloth Market) så är det jätte viktigt att hålla koll på dem. Skräddarna vet inte ens vad en '2:nd fitting' är så oftast syr de upp en kostym direkt och hoppas du är nöjd när du provar den. Tycker du något är för långt eller kort så klaga och se till att de åtgärdar det samma dag eller till nästa dag (och betala för guds skull inte något extra!). Resultatet brukar bli ganska hyfsat givet att du står på dig, men tygerna är oftast av ganska låg kvalitet så hållbarheten kanske inte är den bästa. Var noggran när du väljer ut tyger!

Skall man ha bättre kvalitet så rekomenderar jag skräddarna vid Mao Ming Lu (茂名&#36335. De har fina tyger (oftast europeiska), skräddare ifrån Hong Kong (som ursprungligen är upplärda av pre-kommunist-kina shanghaineser :-P) och de gör en ordentlig 2:nd fitting. Priset är förståss mycket högre men kvaliteen är riktigt bra.

Ursprungligen postat av shazbot

Jag har ingen koll på ryggsäckar, plånböcker o bälten, men det borde finnas och det borde vara billigt.. bra kopior på D&G o andra märkes handväskor får du får runt 150 kronor.

Bryr man sig inte om att produkterna är fake så tycker jag man skall åka till marknaden som ligger vid tunnelbanestationen vid teknikmuseet. Var beredd att pruta ordentligt! Försäljarna säljer per kvot och dag så det är bättre att åka dit senare på kvällen då de redan sålt sin dagskvota. Bestäm hur mycket du skall spendera i förväg och försök få så många saker som möjligt för den bestämda summan i en butik.




Ursprungligen postat av shazbot

Spriten är skit. Kinesisk ris-sprit är ingenting en normal människa skulle få för sig att dricka. Kommer i två smaker, avloppsvatten blandat med propplösare samt jäst ris-smak med eftersmak av övermogna päron.. men billig är den. Riktigt billig.

Smaken är som baken förståss ;-). Jag tycker om kinesisk eldvatten och det finns i otaliga variationer. Bäst tycker jag om dricka från kategorin Huang Jiu (黄&#37202 - gula viner. Oftast ligger volymprocenten under 20%..

Kategorin bai jiu (白&#37202 är lite mer hardcore och kanske en "acquired taste", vissa tycker att det smakar propplösare, själv så tycker jag det har en rätt behaglig smak.




Ursprungligen postat av shazbot

Zai jian! 再见!


Ze Hue! 再会!