Victoriafallen, Guds fönster och kolonistaden låter absolut som något jag måste se när jag är där nere. Men hur fixar man resan dit bäst och hur lång tid behöver man på sig? Har skummat igenom lite sidor hemma, men de flesta säljer ju paketresor dit som varar i 3 veckor, och det är inget jag är speciellt sugen på.
Går det att boka problemfritt i SA eller bör man fixa det hemma innan man ger sig av?
Har en polare som var där nere förra vintern och lärde känna en "tant" som vi kommer bo hos. Bra läge och hjälpsam som faen tydligen. 150kr/natt.
Förutom Victoriafallen osv, är jag sugen så det kliar i fingrarna att sitta i hajbur (vithaj) och att hoppa deras bungey jump som tydligen ska vara det näst högsta efter det som finns i Schweiz. Testade du nåt av detta?

och Johannesburg klarar jag mig utan. Hört att Kapstaden ska vara tillräckligt. Hade gärna tagit en sväng till Botswana oxo, får se vad det finns tid för, och vad polarna vill