2008-06-01, 19:58
jerkus
Ursprungligen postat av Spyrran
Kan tipsa om Lysekil och Smögen. Mysiga kuststäder i Bohuslän, där det är bäst stämning/drag i Lysekil. Fina möjligheter till bad och annat också.
Samma sak med Båstad och Vejbystrand nere i Skåne. Så länge som ni skippar Båstad mellan 5-13 juli (tennisveckan) så finns det även goda möjligheter att bo på camping (eller annat boende billigt). Vejbystrand har egentligen inget bra drag om man vill festa, men underbart mysigt där och fina badmöjligheter.

Annars kan ni ju alltid börja med Smögen, fortsätta neråt. Vara i Göteborg ett par dagar innan ni drar neråt mot Skåne.



Jag har svårt att se hur man skulle kunna kalla någonting som händer i Lysekil för drag, men visst är det en trevlig ort. Finns fina stränder där och i intilliggande orten fiskebäckskil, absolut värda besök. Annars är falsterbo oerhört mysigt på somrarna.