Ursprungligen postat av Emx
Jag ska med på resan och detta är vad vi igentligen behöver veta:
Det går ett natt tåg den 11/7 18.53 från köpenhamn, kommer fram till amsterdam 10.32.
1. Hur är det att åka ett sådan natttåg?
2. Vad ska man välja på
http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/en för att det ska bli bokat som att man har en interrail biljett redan och bara betalar extra för sovplatsen?
3. Den enda typen av sovplats som finns kvar är "day couch" i en "4 persons compartment" (vi är 4 personer) Hur är det att sova i en sådan day couch på vägen ner?
De andra bokningsbara platserna för det natttåget är "Sleeper" och "Couchette" men det finns inte plaster kvar på dem den 11/7.
Om vi inte kan välja ett natttåg kommer vi behöva boka andra tåg som har byten mellan, finns det något som bör sägas om det alternativet?
Day couch, är väl i samma sak som liggvagn, dvs att ni får kudde och en filt i princip.I en kupé har jag för mig ( var så när jag åkte ).