Ursprungligen postat av Så här är det
Men hur svårt kan det vara att lära sig lite enkel franska eller spanska?
Om du funderar på att sticka iväg så kanske du ska läsa om olika länder istället för att bara drömma. I Haiti råder det nästan fullsakligt krig och de har precis störtat en diktator som gjorde sig skyldig till massmord och andra brott. Paradiset!
Kan inget annat än att hålla med. I Haiti är verkligen alla tänkbara otrevligheter samlade i ett land. Miljöförstöring, brottslighet och politisk instabilitet. Verkligen inget land att bosätta sig i.
Varför bara inte flytta till Costa Rica? Visserligen det rikaste landet i centralamerika, men oerhört vackert, välfungerande och det går verkligen leva billigt där om man hyr sitt boende istället. Vill man stanna längre än 90 dagar är det bara att sticka på en weekend till Panama och få passet stämplat.