2008-08-16, 16:01
karaknobbasölen
Ursprungligen postat av fruxor
Verkar inte som nån svarat, så jag får väl slänga in ett kort svar:

Insekter: finns lite överallt. Dom flesta spindlar i större städer (vet ej med darwin) är inte speciellt farliga, och ormar är också väldigt sällsynt större städer. Har sett några ormar och farliga spindlar (redbacks etc) i mindre städer (hålor), men det är ingen större fara egentligen.

Tjejer: en "typisk" aussie tjej ser ut som en engelsk tjej, kritvit och dålig hy med rött hår. Det är ju dock absolut inte alla som ser ut så, för att inte tala om alla fina turister, plus att varannan tjej ungefär är asiat


Var i Australien 5 månader o enda ormen jag tötte på var denna:

http://img49.imageshack.us/img49/2060/pict4868dh1.jpg

Varit ute i 4 timmar o vandrat i Noosas nationalpark för att kolla vilda koalor utan någon framgång varken med koalor eller annat. Trötta o slitna så som vi är när vi kommer hem så ligger denna gobiten på uppfarten till vårt hostel.

Spindlar kan man se lite överallt men de är inte alls så vanligt som jag trodde.