Ursprungligen postat av Red_Sea
ksv - Tycker du personligen att ni piloter förjäntar den höga lönen ni har?
Pilotbranschen är förmodligen den mest marknadsmässiga som finns, så lönerna speglar tillgång och efterfrågan. På gott och på ont.
Det finns mängder av nyutbildade piloter, med en studieskuld på minst en halv miljon, som är desperata efter att få ett jobb. Arbetslösheten bland de nyutbildade är skyhög och många av dem kommer aldrig någonsin få ett flygjobb, utan försöker få ihop timmar genom att flyga fallskärmshoppare eller bogsera segelflygplan vid någon flygklubb.
Detta vet förstås flygbolagen vilket gör att lönerna är därefter för de få lyckliga som lyckas förhandla sig till ett jobb. Man kanske får arbeta som timanställd i något taxiflygbolag, men den lönen lär inte räcka till räntorna på lånen ens.
Har man riktig tur kan man komma in på något regionalflygbolag, men för att göra det tvingas man ofta betala typkursen själv, vilket innebär att man arbetar näst intill gratis de första åren.
Däremot har det alltid varit stor efterfrågan på erfarna piloter, särskilt kaptener med attraktiv typerating.
Bara timkostnaden för att operera ett stort flygplan är enorm och i det sammanhanget är kostnaden för en kapten med 100000 kr i månaden en ganska liten del.
Ursprungligen postat av Red_Sea
Eller skulle du kunna sänka dina lön?
Jag började segelflyga i 15-årsåldern för att jag älskade att flyga.

Så är det fortfarande och jag har alltid velat arbeta som pilot oavsett lön.
Däremot är jag förstås medveten om mitt marknadsvärde.