2008-09-24, 22:57
E39
Jag har ett antal frågor avseende besöket.

Tidigare i tråden har trådlöst Internet nämnts, men det var ett tag sedan. Vet någon vilken leverantör som i dagsläget har bäst täckning på Oriental Mindoro /Puerto Galera/Tawaraw beach? Jag kommer att behöva ha åtkomst till Internet.

Jag tänkte testa en avlägsen anläggning (väster om White Beach) vid namn "TAMARAW BEACH RESORT". Enligt Lonely Planet är det ok. Någon som besökt det? Kan aldrig skada med mer input.

Vad är er erfarenhet av prisförhandlingar om man ska stanna en längre period som tex 6 veckor? Ngn tumregel för prissänkning. Platsen ovan har lagt ut en sådan på Internet och den ser iof sig bra ut, men som tidigare påpekats i tråden är Internetpriser och lokalförhandlade priser inte identiska.

Sist men inte minst har jag i denna tråd läst om att någon (kanske r2d2) hade försäkrat lokala släktingar genom ett lokalt försäkringsbolag. Jag trodde det hette blue cross, men sökning i denna tråd gav ingen träff. Kan den som nämnde den ha vänligheten att lämna upplysningar om det rätta namnet, pris/person och hur det fungerar?

Många frågor men med lite tur kan det bli något svar innan jag åker.