2008-10-07, 21:29
ksv
Ursprungligen postat av Soleils
http://www.aftonbladet.se/resa/flyg/article3466222.ab

Finns det olika sensorer vid planet som känner av vikten över vissa delar av planet? att de med andra ord kunde se att det var längst bak "hindret" fanns?
Innan varje start måste man alltid upprätta ett vikt- och balansbesked där man räknar ut flygplanets tyngdpunkt.
På större flygplan går det i praktiken till så att man delar in kabinen i ett antal sektorer och sedan tittar på den totala vikten i varje sådan.

Ursprungligen postat av Olympius
Inte läst hela tråden, men hur jobbar man? Kan du flyga från Kastrup till t.ex. Irland, och sedan hem igen? Eller stannar du där? Om du kör tur-retur, kan du flyga till Island timmen senare?
Hur man i praktiken arbetar varierar stort mellan olika flygbolag beroende på typ av operation. Somliga flyger en och samma sträcka dagligen och kommer hem medan andra kan vara ute i veckor åt gången.

Regelmässigt får man arbeta upp till 14 timmar i sträck (dock med vissa undantag), så det är inga problem att t.ex. flyga från Sverige till Egypten och hem igen i ett svep.

Ursprungligen postat av Olympius
Hur gör man vid dunderflygningar á la 10+ timmar utan mellanlandning? Är man fler piloter, byter man under mellanlandningarna?
För riktigt långa flygningar har man ibland en extra pilot med sig och en säng i ett litet vilorrum där man kan turas om att vila.

Ursprungligen postat av Olympius
Träffat på någon terrorist under dina dagar?
Inte vad jag vet om.