Ursprungligen postat av Stromstrom
Du verkar verkligen inte fatta det jag skriver. Jag dömer inte ut, jag skriver ju att man kan få bra grejer där med. Du är ju lika mycket förståsigpåare du med.
Jag säger ju inte någonstans att man ska missa eller hoppa över någon av dessa ställen - det jag säger är ju att det inte är direkt ställen som är kända för sin fantastiska mat. Det är inte bara jag som säger det - så gott som hela NY säger samma sak. Det är därför det är så gott som uteslutande turister där.
Ett exempel så att du fattar: Om du kommer som turist till Göteborg så är det klart att man bör se Liseberg och Nordstan och man kan äta där men inte fan får du den bästa eller mest prisvärda maten där!
Jag ställer mig bakom detta. Little Italy är ett turistområde. Visst finns det bra mat där med, men det finns bättre italienska restauranger längre upp på upper west t.ex.
Däremot, om du är sugen på äkta kinesisk mat så skall man söka sig till någon bakgata i China Town. Senast jag var där hittade jag en STOR kinarestaurang med bara kineser som käkade där. Servitriserna kunde inte engelska, utan en av kunderna fick hjälpa oss att beställa.
Maten var jäkligt god, och jäkligt billig!