2009-01-03, 19:06
KG_
Ursprungligen postat av Loquor

Jasså det var så pass dyrt ändå? Om jag far till Petersburg så hade jag planerat att stanna där i cirkus en månad. Då kandet alltså löna sig at hyra en lägenhet/rum privat? En tusenlapp om dagen tycker jag lät ganska dyrt. En månadshyra ligger alltså på 30 k? Jag hade nu inte tänkt att bränna pengar på att direkt köpa sex. Det var mer ifall man skulle få napp på krogen



Jaha, du ska stanna en månad. Jag tänkte på några dagar. Blir du där så länge är läget ett annat, några 30000 ska du inte behöva betala. Vad en månadshyra ligger på vet jag ej och ska inte ge mig på någon gissning. Försök söka runt lite och se vad det kan kosta. För en månad skulle jag i vilket fall som helst rekommendera en lägenhet. Då kan du/ni spara pengar på att laga mat själv.


Ursprungligen postat av Loquor

Ovärderlig info som är svår att få någon annanstans. Jag klär mig väll ganska osvenskt, men kan vara bra att veta hur de tänker. Polisen är alltså ironiskt nog the bad guys... Får man fråga hur dina lokalbor till vänner har råkat ut för dem? Kan de haffa tag i en bara de har vetskap i att man är utlänning, eller måste man göra något störande för att de ska få chansen att klämma åt en?



Jag tror de plockar många slumpmässigt. Något som en del svenskar upplever som rasistiskt eller diskriminerande (vilket naturligtvis är dumheter) är att polisen oftare väljer ut mörkhyade. Logiken som går pk-nissarna förbi är att om man är mörkhyad kommer man med stor sannolikhet inte från Ryssland. Kommer man inte från Ryssland behöver man ofta ett visum/uppehållstillstånd.
Ett gäng fransmän (vita) blev stoppade av polisen i Moskva efter att ha korsat en stor väg som man inte ska korsa utan gå under. Sådant kan naturligtvis skapa problem, i det fallet gick det dock bra (de kanske fick betala några hundra rubel).


Ursprungligen postat av Loquor

Man behöver alltså ett visum när man ska besöka S.T Petersburg? Vad kostar det att fixa visum, och hur lätt är det att få hjälp om man hamnar i knipa, av ambassad och liknande? Vilka föremål är det du syftar på? Är det så grovt som vapen, likt knivar etc. eller andra mer oskyldiga ting? Jag är inte den som bär runt på knogjärn direkt, men skulle vilja veta var gränsen går vareter man blir spottad som provocerande i polisens ögon. :|



Naturligtvis måste du ha ett visum, annars kommer du inte över gränsen utan får köpa en biljett tillbaka med nästa plan. Turistvisum var det länge sedan jag ansökte om och jag har hört nämnas att ambassaderna blivit striktare. Att det ska vara något större problem tror jag dock inte. Som nämnts finns (fanns iaf) det möjlighet att ta sig runt kravet på i förväg betalt hotell och flygbiljett. Detta kan vissa resebyråer hjälpa en med. Som ofta i Ryssland kan man ta sig fram lättare och snabbare om man har pengar. Jag skickar en länk via PM.