2009-01-14, 17:59
r1ckardd
Man kan val saga sahar: har du inte "lyckats" i Sverige kommer du formodligen inte heller att "lyckas" i USA. Men om du har "lyckats" bra i Sverige kommer du att "lyckas" annu battre i USA. vad tycker ni andra som bor/har bott i USA? delar ni min uppfattning?

3 exempel:

Du ar en arbetslos (eller nast dartill) hobby-alkoholist med tveksam utbildning som njuter av en ol hemma pa soffan framfor TVn. Jobb ar ett nodvandigt ont. Du kommer INTE att lyckas i USA. Stanna i Sverige.

Du har OK utbildning och trivs pa jobbet. Du siktar pa eget hus, ungar, hund, volvo, osv. Du kommer att ha det bra i USA, formodligen mycket battre an i Sverige.

Du energisk, foretagsam, motiverad, trivs bast med manga bollar i luften, hungrig pa $, och alltid full av ideer till sma projekt. Da kommer garanterat att lyckas javligt bra i USA, med eller utan utbildning.