Ursprungligen postat av dr myller
En annan lustig sak är att han generaliserar något otroligt. Visst finns det folk som pratar med göteborgsk-dialekt här i stan men den gamla rå-göteborgsskan är sågott som utdöd. Istället pratar allt vanligt folk med en lätt brytning på göteborgska.
Precis som i fjollträsk med andra ord.

Vad är en lätt brytning på göteborgska. Snarare har göteborgskan fått en ganska stor utbredning utanför Göteborg vilket har gjort att de lokala dialekterna mer eller mindre har försvunnit och Göteborgsuttryck som bamba använder alla i Göteborg.
Man är ju van vid att folk pratar på ett visst sätt i olika sammanhang vilket gör att jag kan tycka att någon pratar extrem göteborgska om jag hör det på tv men hade jag hört samma person i verkligheten hade jag antagligen inte ens reagerat.
Det här klippet visar ganska väl på Göteborgskans spridning. Klippet är ifrån Kärna i Kungälvs kommun norr om Göteborg. Den äldre mannen talar en ganska klar bohuslänsk dialekt medan de yngre talar göteborgska med bohuslänsk brytning.
http://swedia.ling.gu.se/Gotaland/Bohuslan/Karna/yw.html
I det här exemplet från norra Halland talar de yngre ännu mer göteborgska
http://swedia.ling.gu.se/Gotaland/Halland/Frillesas/ym.html
På Kalle Sändares hemsida kan man höra en hel del gamla inspelningar. Intressant är att Kalle Sändare som var född i Haga faktiskt inte talade vad vi skulle kalla för göteborgska istället talar han en ganska utpräglad bohuslänsk dialekt. I en inspelning pratar han med en man ifrån Kungälv som säger att han pratar Göteborgska men i våra öron låter det snarare som bohuslänska.
http://www.kallesandare.com/
Sedan ännu ett exempel på göteborskans spridning. Lilla Edet represent:
http://se.youtube.com/watch?v=rVjAXdF2QE4