2009-02-25, 05:09
VicVoc
Ursprungligen postat av Oscaaaar
okej! fan vad kul att det var någon som kunde svara så bra, blev riktigt sugen på att dra dit nu! kollade lite på den där sidan du länkade mig, riktigt lyxiga lägenheter jämnfört med i Sverige.. 100-300$ låter riktigt överkomligt.. och som du säger så äter man väldigt billigt! brukade köpa en riktigt god nudelsoppa med köttbullar för ca 7 svenska kronor..

du har nog svarat på alla mina frågor men skulle vilja höra en grej till bara! hur ser din historia ut? allt från hur du fick tanken att flytta dit tills där du sitter nu.

MVH


Jag tröttnade på att det var mörkt när jag gick till jobbet vid 07 och mörkt när jag kom hem vid 19. Kom hem utan ork att göra något kreativt. Snöslask och höga skatter, tråkigt folk och lönnfeta tjejer, dyra priser och svensk mentalitet. Jag stod inte ut med detta längre så jag gjorde slut med tjejen och sålde huset. Nu trivs jag med nästan allt och känner mig verkligen hemma här. Jobb är inte så svårt att fixa om det finns något du är bra på

Ursprungligen postat av Gaius Caligula

Tja,

Hur ar det med lonerna for vasterlanningar i Vietnam? Det verkar vara billigt att leva, men som sagt sa vill man ju tjana lite. Jag sitter sjalv snart med en 4-arig bachelors degree i marknadsforing, sa fragan ar ju hur mycket man kan forvanta sig att tjana dar. Det hade varit roligt att dra ivag till Vietnam och arbeta.


Lönen du kan få här klarar du dig bättre på här än vad du gör på svensk lön i sverige. På rätt jobb kan du få bättre än vad du skulle få som nyutbildad i sverige. Men framförallt så skulle du kunna välja och vraka bland jobben här. Marknadsföring, management och försäljning är något vietnameser inte klarar av. Dom skriker efter västlänningar med kompetens.