Ursprungligen postat av Motvillig 1.1
Just att det var så lätt att få hyreslägenhet där man ville och hade råd var något av det bästa med Australien, tyckte jag när jag kom ned och var van vid Stockholms sovjetsystem. Det kanske har hårdnat på hyresmarknaden den sista tiden, jag har inte följt med?
Jag vet inte här du var här och sökte lägenhet och jag har heller ingen egen erfarenhet av Stockholms system. När vi sökte lägenhet i november var det mellan 30-50 personer på varje visning och minst 10 som signade upp sig som intresserade.
Vi fick båda fylla i ett långt formulär var med frågor som gällde allt, ALLT. Tidigare bostäder, jobb, inkomst, varför man flyttade från tidigare bostäder, osv. Man var dessutom tvungen att lämna referens från tidigare hyresvärd och arbetsgivare.
Den som hyr ut kan välja och vraka mellan intressenterna och att de skulle välja en svensk utan australiska referenser - som kanske inte ens har skaffat jobb ännu - känns ganska osannolikt.
Dessutom måste man ju ofta skriva på ett lease som gäller 6 eller 12 månader, vilket kanske inte ens passar någon som åker på WHV.