Ursprungligen postat av nickname75se
For nagra kvallar sedan gjorde jag ett spontanbesok hos grannen. Han blev oerhort generad over att bli "pakommen" med att sta och diska, och ursaktade sig med att frun var bortrest. Annars hade han minsann inte varit i koket den senaste veckan.
Om man som man gor nagon hushallssyssla kan 2 saker handa:
- alternativ 1) Man far medalj, guldstjarna och massvis med uppmarksamhet. Sambon far menande blickar som kan betyda allt fran "den dar far du allt vara radd om" till "skarp dig nu annars dumpar han dig snart for en "riktig" kvinna".
- aternativ 2) Man blir ordentligt fjollforklarad och grabbhumoristiskt behandlad ungefar som om man blivit ertappad med att ga till sangs med Dame Edna. Eller Elton John.
...
Man ser aldrig en kvinnlig hantverkare och valdigt sallan en manlig sekreterare eller sjukskoterska. Han blir isf automatiskt stamplad som gay.
Just det där med att kalla andra män för fjollor och bög känns otroligt mycket vanligare här nere än hemma i Sverige. All som inte faller in inom schablonbilden av macho manlighet blir gay här. Amerikanska fotbollsspelare är fjollor - så mycket skydd som de har! Har man en rosa skjorta eller t-shirt - fjolla! Jag kämpar för att få in en prydnadskudde i sovrummet men det blir bom stopp, matesen kan ju tro att min karl är gay då?! Min karl vägrar till och med att hålla min handväska för två sekunder (om jag har händerna upptagna av något annat), för folk kommer garanterat tro att han är bög då - även om jag står bredvid och handväskan uppenbarligen är min.
Som sagt - starkt generaliserat och högst personligt, men här i QLD frodas machomentaliteten. Speciellt ännu längre norr ut. Där räknas man inte till man om man inte dricker en kartong öl eller bundy rum per dag, kör en 4wd, luktar svett och diesel, jobbar med kroppen och kollar oavbrutet på sport.