Har rest ensam av och till och har blandade erfarenheter. Det var ganska långkukigt att göra Paris på egen hand medan jag träffade en massa kul folk i Bretagne på samma resa. När jag åkt på t ex fiskeresor eller olika arrangemang typ sommarkurser, vandringar eller konserter har jag alltid träffat bra folk, men det beror ju på att man har samma intressen.
Under rätt många år har vi varit ett kompisgäng som rest tillsammans, vilket inneburit lägre boende- och reskostnader så länge man hållit sig inom Europa. Tricket är dock att inte GÖRA allt tillsammans utan ge sig av på egna upptäktsfärder.
Skulle rekommendera TS att välja en temaresa av något slag utifrån intresse om det känns avigt att bara resa planlöst ut i det blå.