Hallooj. Passar på att ställa lite frågor här..
Fick nån knäpp idé idag och blev helt sjukt sugen på att åka till USA efter sommaren någon gång, typ september. Tänkte först på Florida men insåg snabbt att vädret där nere inte är det bästa under den årstiden.. Så jag la genast över tankarna till New York och nu har jag suttit hela kvällen och kollat priser, boende, saker att göra samt läst igenom hela den här tråden.
Jag har ett litet problem bara, hur länge man ska stanna. Jag tänkte först upp mot två veckor, men jag insåg snabbt att boendepriset skulle bli för mycket, så reducerade mig till en vecka. Är det lagom för en sådan stor stad? Är det för mycket kanske? Vill inte spendera flera tusen kronor på att bo där jätte länge, och samtidigt inte spendera flera tusen kronor på att resa dit och sen åka hem någon dag efter.
Men men, det bästa alternativet jag har hittat hittade jag genom
Expedia, vilket inkluderar flyg tur och retur samt boende på
Gershwin Hotel för $860, ca 7000 riksdaler. Hotellet verkar mycket trevligt enligt deras hemsida och priser verkar hyfsat oslagbart när man tänker på läge och så. Nackdelen är väl att man ska dela rum med 9 främlingar.. men jag planerar inte att spendera större tid på rummet så
Låter det här rimligt eller är jag helt ute och cyklar nu? Tips och så vore uppskattat
-Z