Ursprungligen postat av JItterbugg
Jag vill nominera Umeå, staden skriker Socialdemokraterna, genusstudenter och militanta veganer. Tillhör man inte någon av grupperna känns ett permanent dopp i bottenviken som en trevlig upplevelse. Och vad i helvete är det med dialekten? Det känns som att invånarna i staden försöker tala något annat än Norrländska och precis som en etnisk Svensk i Alby som bryter låter det helt bisarrt. Utelivet är så icke-existerande att man inte kan ge det ett betyg, vad gör alla Umeåbor på helgerna, scootertävlingar och genusjeopardy?
Så ni som funderar på att stanna en stund i Umeå, kör vidare och stanna i någon håla utanför som garanterat slår Umeå på alla punkter
Håller med! Umeå är definitivt den tråkigaste staden jag besökt. Minst intressant också. Förstår mig inte alls på vad som lockar.. låga intagningspoäng kanske?