Ursprungligen postat av Androas
Vart har jag skrytit om trafikstockning? Jag pratar om fakta, jag försöker inte skryta. Jag skulle vara den gladaste människan om idioterna i Stadshuset fixade sthlms trafikkaos.
Vidare är Sthlm på intet sätt en metro-metropol (vad nu det är, ett Glennskt epitet månne?), däremot är hon enligt Wikipedias definition en metropol:
Stockholm ja. GBG nej.
Stockholm ja. GBG nej.
Du har säkert varit i sthlm mer än jag varit i GBG, det är ju genomgående så att Glenn vallfärdar till sthlm medan sthlmaren gärna håller sig långt ifrån GBG, det finns liksom ingenting att se eller göra i GBG så därav finns det ingen anledning att uppehålla sig där en längre tid. Att hitta en kvalificerad arbetsplats där är ju inte heller det lätt, ty göteborgaren är en
alt 1) fiskare vid namn Glenn.
alt 2) arbetare vid namn Glenn som jobbar på "bandet".
Jobb som kräver någon form av intelligens tenderar ju att finnas i vår huvudstad.
Men om jag förstått din hållning i frågan rätt så har GBG lika många (i antal och omfattning) trafikstockningar som Sthlm? "Ok".
Du skriver att den har beskrivningen inte passar in pa Goteborg;
A metropolis is usually a significant economical, political and cultural center for some country or region, and an important hub for regional or international connections and communications.
Da vill jag garna fraga dig hur oviktig du tror att Goteborgs hamn egentligen ar? Ullevi? Liseberg?