2009-07-12, 15:54


Jag var vid en strand ungefär 7 km öster om Tallin. Jag kommer dessvärre inte ihåg namnet på den, men be någon estländare att peka ut det på en karta. De förstår nog vad du menar för det är en stor strand. Bara att ta en rälsbuss genom betongförorter och leriga villaområden så kommer man dit.

Stranden var en lång sandstrand med fint vatten. Det fanns även skåp där man kunde låsa in värdesakerna. Fast på sann Sovjet-manér var alla skåpen upbrutna och trasiga. Lämnade man något på stranden så visste man att någon hade stulit det när man kom tillbaka. Det var fullt med ryssar som gick och kollade i väskor helt ogenerat utan att någon brydde sig.

Fast badet var fint, och lämna bara telefoner och allting någon annanstans så kommer ni att tycka om stranden. Det är säkert bättre nu också, de bygger som dårar där och det händer något nytt varje dag.