2009-07-14, 22:05
Larsson85
Jag har laddat hem 54 dokumentärer som flygplansolyckor, och tittat på en del. Det som har förvånat mig mest är hur svårt det verkar vara att kraschlanda ett flygplan när t.ex bränslet tar slut (vilket för övrigt verkar vara en vanlig anledning till kraschlandingar).

Jag har alltid trott att flygplan är designade för att klara en kraschlandning, men till min förvåning så verkar chanserna vara väldigt små, och om man försöker i vatten så är det ännu värre.

ksv: Hur är piloter tränade för att klara av en kraschlandning, och hur är chanserna att klara av en sån med ett stort passagerarplan? Hur skiljer det sig mellan vatten och fast mark?

Det jag har förstått så är vatten riktigt illa eftersom planet graver sig ner i vattnet och går i bitar, medans man kan kasa på marken på fast land.