2009-08-22, 11:22
Dremacon
Ursprungligen postat av KollaEnHink
Hur behandlar kineserna oss svenskar där?

Är det billigt att leva där?

Finns det några bra jobb där nere?

Pratar dem bra engelska i Hong Kong?



Dom behandlar oss väl, i min åsikt. De flesta tar för givet att man är engelsman eller jänkare, men får de reda på att man är från Sverige blir de ofta intresserade och vill veta mer. Visst, de kallar dig "gweilo" när de pratar om dig, men de menar inget illa med det (oftast iaf). De flesta jag träffat och blivit vänner med är glada att det kommer någon från ett land som dom inte vet särskilt mycket om och besöker deras hem. Bjuder på mat, visar en runt och svarar glatt på frågor/ställer egna om vår kultur och så vidare.

Som jag svarade i den tidigare posten, det går att leva väldigt billigt, om man inte har något emot att bo i "lokala" delarna av Hong Kong. Små lägenheter, gamla hus, lokala restauranger, och du klarar dig på ett par tusen i månaden utan större problem. De flesta lågutbildade lokala boende här tjänar runt 8000 i månaden för att jobba heltid, och då klarar de ändå av att försörja familjer. Så en ensam svensk ska nog klara sig rätt bra om man har lite sparpengar eller normal svensk inkomst.

Det finns väldigt bra jobb här nere. Tyvärr gäller det att ha tur/kontakter/vara från ett engelsktalande land för att få ett jobb snabbt och smärtfritt. Jag har varit här i fem månader och det enda jobb jag fått är frilansande som engelskalärare medans jag letar vidare. Jag tjänar så jag överlever, men har ingen stabil inkomst alls, vilket tär på en i längden. Förhoppningsvis har jag ett jobb på gång som kommer ge väldigt bra betalt, och förhoppningsvis även betald lägenhet. Många finare jobb här nere, speciellt för "invandrad" arbetskraft kommer med betald hyra, inte helt ovanligt att folk från europa/amerika har lägenheter med en 25-40 tusen i månaden, betalt av sitt företag, plus en lön på ungefär lika mycket.
Tyvärr valde jag att åka hit under en ekonomisk kris, vilket inte gjorde det lättare för mig att hitta ett jobb precis. Men men, skam den som ger sig. Det finns möjligheter, men måste hålla ögonen öppna.

Engelskan är... varierande. De flesta förstår engelska, men vill inte prata. Väldigt frustrerande ibland när man träffar någon runt min egen ålder (26) som inte kan ett ord engelska, speciellt om man försöker sig på att köpa något av dom eller be om hjälp. Jag har inte haft några problem alls hittills, det finns alltid någon i närheten som kan hjälpa dig översätta om inte personen i fråga förstår vad du säger. Så länge du inte befinner dig i en taxi förstås... då blir det knepigt, och slutar ibland med att taxichaffisen stannar någonstans, tar betalt och sparkar ut dig.
Men som sagt, jag har inte haft några problem med Engelskan här nere. Ett tips däremot är att ha tålamod, och inte reagera som en viss rabid amerikanska gjorde när jag delade taxi med henne. Skrika och fräsa åt föraren, en äldre herre, när han missförstod hennes direktioner om att åka först till en viss adress och sedan släppa av mig vid tunnelbanan (han åkte till tunnelbanan först, vilket tydligen var en oerhörd katastrof. Det var ju faktiskt fem minuters gångtid mellan de två destinationerna...).
Så för att summera, de flesta har inga problem att göra sig förstådda på engelska, eller åtminstone förstå vad du menar och hjälpa dig så gott de kan, och om de inte förstår vad du säger ber de oftast någon översätta alternativt ber någon ta över och hjälpa dig.