Jag ska flyga nu på söndag och är väldigt, väldigt flygrädd. Har skjutit fram på resan flera veckor för att jag är så rädd men nu har jag köpt biljetter och ska verkligen åka. Flygning kombinerar alla mina rädslor; höjdskräck, dödsångest, inte ha kontroll. Jag kan inte tänka på något annat än att "Planet kanske råkar ut för en olycka". Även när jag är ute och roar mig med vänner så är det första kag gör när jag kommer hem att kolla upp saker som de värsta flygolyckorna genom tiderna. Låter hur dumt som helst men jag kan inte låta bli. Statistik osv hjälper inte heller. Nu har jag nästan börjat intala mig själv att det är lönlöst att tänka att jag ens kommer överleva. Hur stört är inte det?
Jag har inte heller alltid varit flygrädd utan flygit massa gånger men senaste gången var det väldigt mycket turbulens och det kändes som en mirakel att vi överlevde. Jag undrar hur mycket turbulens, luftgrop etc som krävs för att det ska vara en farlig situtation för planet?
Så mycket som jag läst om flygolyckor har jag till och med koll på vilka flygplanstyper som råkat ut för flest olyckor etc. Jag ska flyga med norwegian och det är md82 vi ska flyga med...borde jag vara orolig? Alla skriver att man inte ska flyga med lågprisbolag och norwegian är bland de billigaste. Är de mindre säkra för det??