Ursprungligen postat av swedroy
Skit i Manila, stick direkt till Cebu. Du hittar en kontakt pa ACE-hard ward pa SM eller Ayala som passar dina svenska kontakter, no problem, 220v
I cebu har du Rustan pa Ayala som har all mat du kan tanka dig, sen finns det bakery pa alla mall sa brod far du tag pa.
Boendet ar inga problem heller, ta in pa ett hotell, nar du kommer, sen laser du lokal tidningar, finns det mest att hyra, kolla aven pa
destphil.se
sa kan du fa mer rad och uppslag dar.
Men som sakt va, dra direkt fran Manila utan att stanna till, det ar varldens varsta stad, du blir lurad anda in pa bara kroppen, innan du ens checkat in pa ett hotell, om du inte varit dar tidigare, har bott i Manila i 18 ar, nu bor jag i provinsen, i Mindanao, mycket battre och lugnare, bara ett gott rad.
Man kan inte säga att det ena stället är bättre än det andra i Filippinrna, allting är individuellt och vilken roll man har när man flyttar ner. Ska man dra igång ngt då behövs kontakter samt att man måste förlita sig på andra = mkt lätt att bli lurad. Bästa utgångsläget är att ha pengar el pengar som flyter in från utlandet varje månad och inte behöva beblanda sig med myndigheter o liknande. Jag har blivit lurad i Cavite, jag har blivit lurad i Coron, det finns lurendrejare överallt i Filippinerna. Det enda som gäller alltid är COD (cash on delivery), ingen jävla förskottsbetalanade etc = man blir blåst,. 1-2 månaders förskott på hus el lgh är det som gäller (med papper),annars inget förskott på ngt.
För mig är CebyCity bara ett lite mindre Manila och allt som hör där till.
Manila....världens värsta stad, även om du bott där 18 år så blir det vad du gör det till, jag har aldrig problem när jag är i Manila, jag blir inte lurad längre, allt är mkt enkelt efter några år här nere,,lita inte på någon så klarar man sig bra. Man knallar inte runt i Divisoria el Rekto när det börjar bli mörkt,,,man går inte runt i Tondo även när det är ljust, allt är mkt enkelt när man är påläst och har lite sunt förnuft. Klart man skall vara några dagar i Manila så man kan få lite perspektiv när man nu hamnar på något annat ställe senare. Har man bara lite kött på benen så blir det inga problem i Manila.
destphil.se är ett mkt bra forum där folk hjälper o delar med sig erfarenheter, absolut!
Alright, over and out
Padie i Coron