2009-10-16, 16:25
Customizer
Ursprungligen postat av milofo


2000-2004.html" target="_blank" class="bb-url">http://www.photius.com/rankings/murder_rate_of_countries_2000-2004.html

http://gocaribbean.about.com/od/healthandsafety/a/CaribMurder.htm

...
70 Nepal 3.4
71 India 3.7
72 Turkey 3.8
73 Yemen 4
74 Palestinian Territories 4
75 Philippines 4.3
76 Sant Kitts andNevis 4.8
77 Peru 5.5
78 United States 5.6
...
98 Thailand 8.5
...

Filippinerna har ungefär samma mordratio som Turkiet och Indien, en bit under USA och hälften så mycket som Thailand - 4.3 mordfall per 100000 innevånare. Något högre än Sverige på 2.4 och Stockholm på cirka 3.0.

Följande har jag själv bott och vandrat omkring i, dag som natt, utan problem:

...
115 Dominican Republic 25.56
...
118 Jamaica 34.4
...


99.99% av alla som råkar ut för något blir av med lite pengar på taxiresan och några hundringar till nån opportunistisk jeppe som livnär sig på mörkrädda svennebananer, men i det stora hela så... ptja. En aning överdrivet kan tyckas.


Detta gällde tydligen 2000-2004 och det såg trots allt ganska bra ut för Filippinerna, Finland låg på 60: plats någonting.

Men när jag var nere i vintras läste jag i tidningen där om att Filippinerna äntligen hade placerat sig som nr 1 i en undersökning .
Men tidningen skrev också att Filippinarna skulle vänta med att fira, för den undersökning man hade det tvivelaktiga nöjet att toppa gällde just mordfrekvensen .
Kommer ej ihåg vilken tidning eller undersöning det var men jag tror att det stod i Guinness World Record.
Med statistik kan man ofta visa precis vad man vill
Vill med detta inlägg inte påstå att Filippinerna skulle vara mycket farligare än andra länder i området.
Med sunt förnuft klarar man sig långt.
Tyvärr verkar detta vara en bristvara hos många individer i dagens samhälle .